Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Středověký hrad oslaví jaro

18. - 19. 4. 2015

Hrad Svojanov se připravuje na první letošní slavnosti. Jarní dny zde o víkendu 18. a 19. dubna oslavíme nejen výzdobou, ale i bohatým doprovodným programem.

„Letos jsme nepořádali tradiční velikonoční slavnosti, protože Velikonoce přišly velice brzy. Nahradili jsme je slavnostmi jara,“ vysvětlil kastelán hradu Miloš Dempír. Pozdější termín je také příslibem příznivějšího počasí. Návštěvníci památky se tak mají opět na co těšit. Kromě jarní výzdoby expozic a samozřejmě i celého hradního areálu na ně čeká dobové tržiště, ale i zajímavý program na nádvoří.

Na přípravě ale i realizaci se už tradičně podílí šermířský spolek Honorata z Letohradu, který je příslibem dobré zábavy. Návštěvníci slavností se rovněž dozvědí spoustu zajímavostí z historie. „Tentokrát máme poněkud volnější ruce, nejsme svázaní výhradně velikonoční tematikou,“ uvedl vedoucí šermířů Petr Kubíček. Na hrad patří šermíři, avšak nebude chybět ani kat a ukázky útrpného práva. Pro děti jsou nachystané hry a soutěže. Pozvaní jsou také sokolníci a kejklíři. „Do programu jsme zařadili i komedianty, kteří napodobují Voskovce a Wericha. Chtěli bychom tak do prostor hradu přivést i něco nového,“ řekl Petr Kubíček.

Hrad Svojanov patří k nejnavštěvovanějším památkám Pardubického kraje. Od roku 1910 je v majetku města Polička. Návštěvníkům nabízíme tři prohlídkové okruhy. Okruh A představuje interiéry empírového paláce z 19. století. Okruh B zavede do středověkého sklepení s příběhy a pověstmi, které se vztahují přímo k hradu, do mučírny a goticko-renesančního domu zbrojnošů s ukázkou života hradní posádky. Jedinečnou gotickou zahradu a rozhlednu na vrcholu břitové věže najdou návštěvníci na okruhu C.

Přímo v hradním areálu máme k dispozici rovněž restauraci a penzion. První patro empírové vstupní budovy nabízí u nás ojedinělou možnost ubytování přímo na hradě. V dubnu je hrad Svojanov otevřený denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Květa Korbářová Hrad Svojanov

Svojanov 13. 4. 2015

Vložil Šauerová Naděžda (15.4.2015), přečteno 2051x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.4713

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Hrad Svojanov | Středověký hrad oslaví jaro