Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Královna Kunhuta se vrátila na svůj hrad

23. 5. 2015

Svojanov – Návštěvníci historického sídla se ocitli ve 13. století. Na hrad se vrátila královna Kunhuta se Závišem z Falkenštejna.

Stalo se už tradicí, že na hradě pořádají oživené prohlídky. Tentokrát se lidé podívali do doby, kdy na hradě pobývala královna Kunhuta. Návštěvníci tak měli možnost shlédnout její příběh, kdy na hradě žila se svým druhým manželem Závišem z Falkenštejna, bývalého úhlavního nepřítele českého krále Přemysla Otakara II. „Narodil se jim tu syn Ješek a plánovali jeho křtiny. V tomto duchu se tedy odehrávala atmosféra celého příběhu,“ přiblížil kastelán Miloš Dempír. Gotické prohlídky byly časově náročné. Trvaly hodinu a půl.

Zatímco se tedy Záviš vydal na lov, aby zajistil maso na hostinu, Kunhuta obdržela zprávu od syna Václava, který byl pozvaný na křtiny. „Příběh byl plný kontrastů. Na jednu stranu mohli návštěvníci sledovat uvolněnou příjemnou atmosféru dámské zábavy plné tanečků a oddechových chvil, hostin či vyšívání. Oproti tomu viděli i zcela odvrácenou stranu tehdejší reality, a tím bylo právo útrpné,“ popisoval Miloš Dempír. Návštěvníci památky tak mohli být i při tom, když kat v mučírně vyslýchal a mučil dívky obviněné z čarodějnictví či lapku, kterého chytili rytíři. Návštěvníci těchto speciálních hraných prohlídek tak měli jedinečnou příležitost poznat dvojí rozměr středověku.

Atmosféra se stupňovala s přibývajícími hodinami. Noční představení mělo neuvěřitelnou atmosféru. Jednotlivé scény byly velice autentické. Kapacita všech naplánovaných prohlídek byla naplněná do posledního místa. Podle kastelána se do 13. století společně s královnou Kunhutou a Závišem přeneslo sto dvacet lidí.

Květa Korbářová, PR Hrad Svojanov

Svojanov 26. 5. 2015

Vložil Šauerová Naděžda (28.5.2015), přečteno 2466x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.4801
Obrázek ke článku - č.4802
Obrázek ke článku - č.4804
Obrázek ke článku - č.4805

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Hrad Svojanov | Královna Kunhuta se vrátila na svůj hrad