Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Narozeniny divadelní pouti oslaví na hradě i Popelka s Janem Přeučilem

Svojanov – Festival divadla na historickém hradě čeká už pětadvacátý ročník. Na své si přijdou děti i dospělí.

Pracovníci hradu Svojanov nachystali na nadcházející víkend další přehlídku divadla. Z programu si vyberou malí návštěvníci, ale i velcí. „Připravili jsme celodenní vystoupení na sobotu i na neděli. Přes den budou k vidění zejména pohádky pro děti, na večer je program hlavně pro dospělé diváky,“ uvedl kastelán Miloš Dempír. Při plánování mysleli na hradě na celé rodiny. Těšit se tedy mohou na loutková představení i na hraná.

Největším lákadlem pro všechny je marionetové vystoupení Evy Hruškové, naší první televizní Popelky, a Jana Přeučila. „V sobotu vystoupí s představením „Pověsti české“, v neděli přiblíží „Pražské pověsti“. Vystoupení jsou naplánovaná na 13. hodinu,“ upřesnil Miloš Dempír. Na hradě patří k tradičním a jsou také velmi oblíbená. Návštěvníci se mají určitě na co těšit, protože Eva Hrušková s Janem Přeučilem a svými marionetami vždy přivezou nové představení.

První den divadelní pouti počítá samozřejmě i s večerním programem. Podle kastelána nabídne zajímavou hru Divadla Inkognito „Tajemství paní Lukrécie“ s historickým podtextem. Před ním hradní nádvoří rozveselí veselohra litvínovského Docela velkého divadla „Čert a Káča“

Koho si nenechá ujít hradní kastelán? „Těším na paní Hruškovou a pana Přeučila. Setkání s nimi je vždy velice příjemné,“ poznamenal Miloš Dempír. Letos tito známí umělci, kteří dokáží zabavit děti a vtáhnout je do hry na hradě také přespí, takže tam stráví opravdu celý víkend.

Oblíbeným divadlem Miloše Dempíra je Dřevěné divadlo v podání Jana Hrubce. „Je to klasické loutkové divadlo a to by se, podle mě, mělo zachovat pro budoucí generace,“ mínil kastelán.

Přehlídky se zúčastní také Divadlo BOĎI, Boučkovo loutkové divadlo z Jaroměře. Pohádkové příběhy O perníkové chaloupce, Červené Karkulce a další hrají s klasickými marionetami. Jaroměřské loutkové divadlo má totiž bez mála stoletou historii. Kolem roku 1918 jej založil učitel Rudolf Bouček, po kterém v roce 1936 dostalo i své jméno.

Divadelní pouť na hradě Svojanov se koná 1. a 2. srpna po oba dny od 10 hodin. Závěr prvního dne je ve večerních hodinách, druhý den v 18 hodin. Památka je pro návštěvníky otevřená každý den od 9 do 18 hodin. K dispozici je hradní restaurace a také hradní penzion.

Květa Korbářová

Hrad Svojanov

Na Svojanově 27. 7. 2015

Vložil Šauerová Naděžda (31.7.2015), přečteno 2046x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.4938
Obrázek ke článku - č.4939

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Hrad Svojanov | Narozeniny divadelní pouti oslaví na hradě i Popelka s Janem Přeučilem