Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Ptejte se...

OtázkaVážený pane starosto, Minulý týden jsem projížděl okolo poličských strojíren a spatřil jsem, že na místě bývalého kiosku, firma vlastnící objekt poličských strojíren, vystavila opancéřované bojové vozidlo pěchoty. Chtěl bych se Vás zeptat na názor, zda-li je v pořádku vystavovat tyto stroje takto na očích veřejnosti. Všichni přeci víme, co se v daném areálu po staletí vyrábí a nemyslím si, že je správné, aby se tyto stroje ještě takto navenek museli prezentovat, jako krásná, nablýskaná vozidla, přinášející světu mír a lásku. Všichni moc dobře víme, co nám tato vozidla přivezla v roce 1968 do Československa. Vím, že podnikání této firmy je založeno právě na těchto strojích, ale nemohlo by se s firmou domluvit na vystavení něčeho méně militantního? Popřípadě na opětovné vystavení kiosku? Děkuji za odpověď S pozdravem Vrbický
Odpověd

Vážený pane Vrbický,

ano, já jsem dokonce byl dopředu informován vedením firmy o tomto záměru. Osobně velmi vítám, že v poslední době probíhá v celém areálu, včetně lokality před vjezdem do firmy, velká obnova a oprava mnoha objektů. Na první pohled musí každý, kdo toto prostředí zná, uznat, že se mnohé změnilo.

V roce 2020 tomu bude již 100 let, co se začalo v tomto areálu vyrábět a je pravdou, že většina výroby měla vždy převážně vojenský charakter.

Myslím, že nemůže být nejmenších pochyb, že význam tohoto výrobního areálu pro naši Poličku byl, je a věřím, že i nadále bude, zcela zásadní. Počet zaměstnanců, v sedmdesátých letech až 1.600 lidí, dnes 500 s tendencí dalšího růstu, měl a stále má pro prosperitu našeho města velký význam.

Též se domnívám, že mnohé ideje z devadesátých let se nenaplnily a svět je i nadále velmi složitý a nebezpečný. Zkušenosti zcela jednoznačně prokázaly, že pokud se nějaká výroba politicky omezí, případně zastaví, tak okamžitě reaguje konkurence a uvolněný prostor zaplňuje, a to celosvětově.

Vážený pane,

s ohledem na téměř 100 let výroby a s úctou k tisícům lidí, kteří zde poctivě pracovali a stále pracují, mě osobně, vystavené bojové vozidlo pěchoty, nepohoršuje. Myslím, že dokonce legitimizuje oficiální výrobu, za kterou se jako město Polička, potažmo naše země, nemusí stydět.

Na závěr musím reagovat, že mám velkou radost, že v sobotu 23. září využilo den otevřených dveří doslova ohromné množství lidí, kteří dostali možnost seznámit se s areálem a především s výrobní náplní. Mé pocity z tohoto dne jsou velmi dobré. Rád bych ocenil a poděkoval vedení firmy za tento nápad.

Dovolte mi ještě napsat, že velmi věřím v prosperitu a také v prospěšnost této firmy pro celé naše město.

Děkuji za Váš zájem.

 

S pozdravem

Jaroslav Martinů

starosta města

Info

Autor otázky:  Ladislav Vrbický
Odpovídal(a):  Jaroslav Martinů
Datum otázky:  21.9.2017 14:20:05
Datum odpovědi:  26.9.2017 14:04:23

Právě procházíte:

Úvod | Ptejte se... | Odpověď