Město Polička

Půlstoletí s Cimrmanem v Poličce

V úterý 14. května 2019 v 17.30 hodin bude v poličském muzeu zahájena výstava Půlstoletí s Cimrmanem. A pokud mu do toho nic nevleze, jak sám řekl, zahájí výstavu cimrmanolog Václav Kotek.

Na vernisáži se můžete těšit na osobitý humor někdejšího kulisáka, posléze herce a manažera již zmíněného Divadla Járy Cimrmana. Jak mnozí jistě ví, jeho synem je český herec Vojtěch Kotek, který se s ním v roce 2007 vedl výpravu do ruského pohoří Altaj, na dosud nepojmenovanou horu, dosahující nadmořské výšky 3610 metrů. Dobytý vrchol pak pojmenovali „Hora Járy Cimrmana“.

Václav Kotek  vystupuje celkem ve dvanácti dramatech uváděných tímto divadelním souborem. Jsou to hry Vyšetřování ztráty třídní knihy, Hospoda Na mýtince, Vražda v salonním coupé, Němý Bobeš, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Posel z Liptákova, Lijavec, Blaník, Záskok, Švestka, Afrika anebo ve hře České nebe.

Výstava vám představí průřez padesáti let působení Divadla Járy Cimrmana a současně i osobnost Járy Cimrmana jako učitele, vědce, vynálezce a světoběžníka.

 „Jára Cimrman je fenoménem české kultury. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat… K šíření Cimrmanova duchovního odkazu velmi rádo přispěje i poličské muzeum,“ uvádí kurátorka výstavy Mgr. Simona Valachová.

„Jára Cimrman se narodil přibližně mezi lety 1853 až 1859 ve Vídni, jeho poslední bezpečně zjištěný pobyt byl v Liptákově v Jizerských horách v roce 1914. Ve své době byl jedním z nejvýznamnějších českých dramatiků, básníků, cestovatelů, vynálezců i sportovců. Za svého života se nedožil uznání. Teprve objevem truhly s pozůstalostí (Liptákov 26. února 1966) dr. Evženem Hedvábným byla evropská veřejnost seznámena s tímto géniem. V roce 1967 v Praze vznikla Společnost pro rehabilitaci osobnosti a díla Járy Cimrmana, která prostřednictvím tisku, rozhlasu a zejména pak divadla, nesoucího Mistrovo dílo, popularizuje Cimrmanův duchovní odkaz,“ dodává.

Výstava bude k vidění od 14. 5. – 27. 7. 2019.

obrázek ke článku