Pocitová mapa horka – jak vnímají změnu klimatu sami občané?
TISKOVÁ ZPRÁVA
Kde se cítí občané města v čase horkých letních dní příjemně a kde nepříjemně? Kde jim chybí zeleň a jak by zlepšili nakládání s vodou?
V průběhu června byla zveřejněna tzv. Pocitová mapa horka, kdy měli občané možnost zaznačit místa, kde se v době horka cítí příjemně, kde nepříjemně a která místa by z tohoto pohledu vylepšili. Součástí Pocitové mapy byla také doplňující anketa. A jak tedy vnímají město v době letních veder občané? S hlavními výstupy Vás zde chceme seznámit.
Nejpříjemnější místa – Liboháj a park
Jako nejvíce pozitivní jsou vnímány lokality s významným podílem zeleně. V případě Poličky se jedná o dvě lokality – park u centra města a dále lesopark Liboháj. Zatímco park u Synského rybníka slouží k trávení volného času spíše na kratší dobu návštěvníkům a obyvatelům centra města, park Liboháj slouží k relaxaci a vycházkám v době horka již ve volném čase lidí. Jedná se tedy o dvě klíčové lokality, které by bylo vhodné chránit a nadále rozvíjet pro potřeby obyvatel.
„Město má v oblasti Liboháje své rozvojové záměry, které jsou v souladu s požadavky občanů.“ říká Zdeněk Frélich ze společnosti Ekotoxa, zpracovatel Pocitové mapy horka. „Dostupné lesoparky mají pro příjemný život ve městech v době horka čím dal větší potenciál. Města zde mohou zajistit vhodný mobiliář, podpořit bezpečnost a nabídnout větší prostor pro sportovní a další volnočasové aktivity.“
Více pozitivních hlasů také směřovalo do krajiny jižně od města podél Jánského potoka. Lidmi je zde oceňována příjemná mozaika luk, lesních porostů a vodních ploch. I tuto část krajiny je možné šetrně rozvíjet tak,
Nepříjemná místa v době horka – historické centrum města, silice a parkoviště bez zeleně
Naopak nejméně příjemně jsou vnímány lokality s nedostatkem zeleně, stínu a velkým množstvím zpevněných povrchů. Nejčastěji bylo zmiňováno Palackého náměstí, respektive historické centrum města obecně. Důvodem je pocit horka z rozpálené dlažby a zpevněných povrchů, omezené množství zeleně, nízké profukování a nedostatek stínu.
Mezi další lokality, které byly zmiňovány častěji, patří lokalita autobusového a vlakového nádraží, výrobní areály v severní části města, parkoviště u Tesca, Penny Marketu, u Zimního stadionu, některé ulice – nejčastěji byla uváděna Hegerova. Na koupališti byl zmíněn nedostatek zastínění, u řady polních cest v krajině nebo cyklostezek lidem chybí zeleň. U Synského rybníka je uváděn zápach, který je v době horka intenzívnější
„Většina historických center měst v Česku má obdobný problém, Polička není výjimkou.“ komentuje výstupy František Jurečka z Ekotoxy. „Proto vnímáme jako velkou příležitost projekty typu revitalizace náměstí B. Martinů, pokud budou řešeny opravdu komplexně, tj. i s ohledem na aspekt přehřívání.“
Doporučení občanů – pítka, mlžítka, zeleň v krajině
Respondenti mohli přinášet také svá vlastní doporučení, jak zlepšit prostředí ve městě nebo nakládání s dešťovou vodou. Lidé byli dotazováni, která místa ve městě zlepšovat a rozvíjet tak, aby se v nich v době horka a veder lépe žilo. Dále byli dotazováni, kde doplnit zeleň.
Zobecněně platí, že jsou doporučována řešení nedostatků v místech, kde se cítí respondenti nepříjemně – např. doplňování zeleně na veřejných prostranstvích a parkovištích aj. Ze strany obyvatel města se objevila řada konkrétních návrhů a doporučení, která by mohla zatraktivnit veřejná prostranství nebo další lokality jak v dobách horka, tak i obecně. Mezi příklady návrhů patří:
Doplnění pítek do centra města, parku u hradeb a dalších lokalit
Doplnění zeleně nebo altánku na koupaliště
Palackého náměstí – mlžítko, doplnění zeleně, lavičky do stínu
Doplnění zeleně podél cest v krajině
„Všem respondentům děkujeme za jejich podněty a čas.“ říká Zdeněk Frélich. „Je jasné, že některé návrhy mají svá omezení, jako jsou majetkové vztahy nebo ochranná pásma technické infrastruktury. Ale všechny odpovědi jsme zaznamenali a budeme s nimi pracovat při dalších návrzích.“
Jak se na probíhající změny lépe adaptovat?
Do podzimu bude probíhat příprava návrhové části adaptační strategie. Z analýz vyplynulo několik tematických okruhů, kterými se budou zpracovatelé ve spolupráci s městem zabývat. Za hlavní témata a cíle, které budou rozpracována do konkrétnějších adaptačních opatření, lze považovat tyto:
Zlepšování stavu krajiny v oblasti retence vody a zeleně
Zlepšování stavu veřejných prostranství a adaptace na vysoké teploty
Zlepšení nakládání s dešťovou vodou ve městě
Adaptační opatření na budovách
Na návrhovou část bude navazovat akční plán, který bude obsahovat konkrétní projekty.
O dalším postupu budete informováni v rámci dalších čísel Jitřenky.
Autor: Mgr. Zdeněk Frélich – EKOTOXA s.r.o.
777 024 136
zdenek.frelich@ekotoxa.cz