Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Hrad Svojanov se otevírá všem hendikepovaným - tisková konference

Nové informační systémy v tabletech a akustických sloupcích zpřístupňují hrad Svojanov všem zdravotně postiženým.

Hrad Svojanov je jediným hradem v České republice, který umožňuje návštěvu objektu zrakově i sluchově postiženým bez asistence. Hrad nabízí 730 metrů dlouhou trasu, kterou si mohou hendikepovaní občané projít. Dnes byl tento ojedinělý projekt představen novinářům na tiskové konferenci. Majitele hradu, město Poličku, reprezentoval starosta Jaroslav Martinů a místostarosta Bc Antonín Kadlec. Oba si vyzkoušeli, jak technika funguje. Starosta podstoupil i zkoušku se zakrytím svých očí a prošel takto kus trasy. "Tento projekt nemá v ČR obdoby, lidé tak mají možnost dostat se do atmosféry místa," komentuje projekt Mgr. Treml z firmy Dinasys, která systém instalovala, zároveň muž, který je nevidomý.

„Informační systém pro osoby se zrakovým a sluchovým postižením jsme pro hrad Svojanov navrhli a dodali tak, abychom se, co nejvíce přiblížili možnosti samostatného a bezpečného pohybu osob se zrakovým postižením a zpřístupnili informace pro osoby se sluchovým postižením,“ vysvětluje Ing. Martina Turpin, ředitelka společnosti DINASYS, s.r.o.  „Systém zahrnuje nejen zvukové sloupky, ale i tištěné průvodce v Braillově bodovém písmu, umělé vodicí linie, hmatové štítky a zmiňované tablety s videonahrávkami ve znakové řeči. Práce na takovýchto projektech je pro nás vždy významná a jsme poctěni, že naše prvky a produkty mohou zpřístupnit bohatou historii našich památek a to pro všechny návštěvníky – například sloupky může využívat jakýkoliv návštěvník včetně dětí," podotýká Martina Turpin.

 

Podrobnosti o projektu - níže v tiskové zprávě.

Díky dotaci ministerstva pro místní rozvoj a příspěvku města Poličky, co by majitele památky, se na Svojanově podařilo pořídit informační systémy pro zrakově a sluchově postižené návštěvníky.

„Pro nevidomé jsme vybudovali akustický systém v celém areálu hradu. Formou akustických sloupků, kterých se návštěvníci dotknou, se přenese signál do jejich sluchátek. Získají tak hlasovou formou informace jednak o místě, kde se právě nacházejí, dále rovněž navigaci, kudy se vydat, kde naleznou další informace,“ nastínil kastelán hradu Miloš Dempír. Na vybraných místech jsou sloupky integrovány do bronzových modelů. „Představují jednotlivé části hradu, kde se návštěvníci v daný okamžik nacházejí. Nevidomí turisté si pomocí hmatu budou moci vytvořit představu o tom, jak jednotlivé stavby hradu vypadají,“ vysvětlil kastelán. Velký model, který představuje celý areál hradu, je umístěný v západní baště hradu.

Návštěvníkům s poškozením zraku se otevírají možnosti „prohlédnout“ si památku samozřejmě také zevnitř. „Nevidomé návštěvníky hradu provedou speciálně proškolení průvodci. Budou se jim individuálně věnovat. Návštěvníci si budou moci některé exponáty i osahat, aby si mohli lépe představit, co se v které místnosti nachází,“ popisoval Miloš Dempír. 

Pro neslyšící správa hradu pořídila tablety s nahrávkami prohlídkových tras ve znakové řeči. „S těmito tablety si mohou projít jak venkovní areál, tak oba vnitřní prohlídkové okruhy,“ upřesnil svojanovský kastelán.

Hrad už před několika lety pořídil schodolez pro tělesně postižené návštěvníky památky. Pomáhá zdolat schodiště v expozicích hradního paláce. „Troufám si říci, že v dnešní době je hrad Svojanov zřejmě jediným památkovým objektem v České republice, který je v takovéto míře zpřístupněný všem skupinám hendikepovaných návštěvníků,“ poznamenal Miloš Dempír. Inspirací pro Svojanov byl hrad ve Staré Ľubovni, který je jediným takto vybaveným objektem na Slovensku. „Díky pomoci tohoto hradu se nám podařilo vytvořit informační systém na míru hradu Svojanov a obohatit tak možnosti, nabídnout našim návštěvníkům něco nového,“ sdělil kastelán. Sluchátka a tablety budou zdarma k dispozici v pokladně hradu. 

Květa Korbářová,
PR Hrad Svojanov
tel.: 739 518 703
info@svojanov.cz

 

Vložil Šauerová Naděžda (12.4.2017), přečteno 835x

Právě procházíte:

Úvod | Městský úřad | Tiskové zprávy | Hrad Svojanov se otevírá všem hendikepovaným - tisková konference