Město Polička

obrázek

Staročeské tvoření v poličském muzeu

Staročeské tvoření v poličském muzeu

aneb vánoční ozdoby minulého století - zahrádky, vrokoče a třesolky.

 

Máte chuť si v předvánočním čase vyrobit tradiční lidovou dekoraci, která v dobách našich předků nahrazovala ozdobený vánoční stromeček? V sobotu 14. prosince si ve výtvarné dílně vyrobíte tradiční zvykoslovný předmět – „stavbičku“, dekoraci, hračku, dárek či zdroj mlsání v jednom.

K tvorbě použijete převážně jedlé drobnosti – jablka, křížaly, rozinky, drobné pečivo, ořechy, makovice, hrách. Jablko je darem přírody. Nejenže má v sobě spoustu prospěšných látek a chutná, ale fascinuje i úžasnými oblými tvary a barevnými odstíny. Snad právě proto dokáže náš domov prodchnout opravdovou zimní atmosférou. Pomocí špejlí můžete sestavit „třesolku“, „zahrádku“, „svět“ či malý „vrkoč“, dozdobit zelenými lístky a barevnými látkami.

Kéž i vám přinesou domů zdraví, lásku, úrodu a štěstí!

Vstupné/osoba 60,- Kč. Cena zahrnuje materiál na jednu vámi vybranou „stavbičku” a prohlídku vánoční výstavy Vánoce a tradiční pokrmy ve třídě Bohuslava Martinů, na které uvidíte prostřené stoly a porovnáte, co se na nich a pod nimi objevovalo v době vlády Karla IV., co v 19. století a co dnes. Materiál na tvorbu dalšího předmětu si můžete dokoupit za 20,- nebo 30,- Kč. Akce se koná v sobotu 14. prosince 2019 od 13.00 do 15.00 hodin.

 

Městské muzeum a galerie Polička

Centrum Bohuslava Martinů