Město Polička

obrázek

Rekonstrukce mostu finišuje

Rekonstrukce mostu finišuje

Procházející parkem mohou v těchto dnech při rekonstrukci mostou vidět zajímavou podívanou. V horkých letních dnech tu žhne oheň a přímo na něm probíhá nahřívání částí ocelových nýtů, které ještě horké musí být přichyceny k mostu. Je to práce opravdu nelehká a velmi odborná. 

Velká rekonstrukce mostu probíhá od dubna tohoto roku. Celkové náklady jsou ve výši 6,5 mil. korun. Ocelový nýtovaný most z roku 1901 je od loňského roku zařazen na seznam Kulturních památek ČR a je zároveň významnou technickou památkou. Díky zařazení na seznam kulturních památek může město Polička čerpat dotaci na opravu ve výši 1,5 mil. Kč od Ministerstva kultury.  „Spodní ocelové nosníky byly ve velmi špatném stavu, musely být provizorně podepřené a bylo nutné je vyměnit. Jinak je konstrukce mostu vzhledem ke svému stáří až překvapivě v pořádku,“ uvádí starosta města Jaroslav Martinů. Bez většího poškození jsou i kamenné zděné pilíře, které budou opraveny na podzim po vypuštění rybníku. Původní asfalt na mostě nahradí dřevěné fošny. Most by měl být průchozí od začátku listopadu.

„Již několik let nazpět se na této stoleté konstrukci začal zřetelně projevovat „zub času“. Proto byli pozvání odborníci, aby diagnostikovali jeho statické narušení a stanovili naléhavost opravy. Dočasně byl most z bezpečnostních důvodů únosnosti opatřen podpěrnou konstrukcí - dřevěnými trámovými bárkami. Na základě statického posudku bylo zřejmé, že rozsah rekonstrukce bude představovat značnou finanční náročnost. Příprava obnovy mostu se tedy rozběhla na plné obrátky. Byla zpracována projektová dokumentace. Hledala jsem cesty, jak získat dotaci na jeho obnovu. Začala jsem se zajímat o historickou hodnotu mostního objektu s cílem zápisu do seznamu kulturních památek, čímž by se značně zvýšila šance na zajímavější finanční pomoc, než by tomu bylo u „nepamátky“. Rozhodnutí o zařazení mostu mezi kulturní památky jsme obdrželi cca po půlročním procesu v loňském roce,“ komentuje autorka úspěšné žádosti Ing. Marta Mastná.

Naděžda Šauerová, tisková mluvčí města