Město Polička

Zápis do České knihy rekordů - Jiří Štěpánek

 

Profesionální kondiční trenér Jiří Štěpánek z Poličky si připsal další zápis do České knihy rekordů!

Bývalý český reprezentant v naturální kulturistice a autor silově vytrvalostního veslování Jiří Štěpánek (narozen 6. 7. 1964 v Novém Městě na Moravě) dokázal v limitu 6 minut provést 267 opakování cviku Veslařský obrácený benchpress. Cvičenec při něm leží na břiše na speciální lavici, určené k testům vytrvalostní síly závodních veslařů. Při zahájení pokusu uchopí z podstavců činku, jejíž váha se rovná 40 % jeho tělesné hmotnosti. Činka je při provádění opakování v dolní poloze ve vzduchu, v horní poloze s ní závodník tluče o nosný jekl lavice. Rekordman o hmotnosti 80 kg dokázal tímto způsobem s činkou 32 kg vzepřít celkovou hmotnost 8 544 kg. Výkon, který byl zaregistrován do České databanky rekordů předvedl dne 6.7. 2022 ve Fitcentru na plaveckém bazéně v Poličce. Technický dohled při pokusu provedli vicemistr ČR ve veslování Ondřej Jung a Ing. David Jung, rozhodčím za Českou databanku rekordů byl Ing. Josef Vaněk z Agentury Dobrý den Pelhřimov. Gratulujeme k výbornému sportovnímu výkonu a držíme palce do dalších let! 

Ing. Josef Vaněk, Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov


 

Vyjádření Jiřího Štěpánka

            Jsem zvyklý na projekt mého silově vytrvalostního veslování, ale když mě poprvé veslař Univerzity Pardubice Ondřej Jung informoval o testovacím cviku veslařů na lavici, byla to pro mě naprostá novinka. Čisté ruce – 6 minut, jsem neznal.

         Zpočátku jsem byl spíše skeptický, protože příliš velká izolace, kdy nemohu použít svoji nejsilnější zbraň a sice střed těla a k tomu ještě časový limit, což je přesně to, co nemám rád, tak tyto dva faktory mě spíše odrazovaly…

         Pak jsem si ale řekl, že právě v tom spočívá ta velká výzva. Kdybych dokázal překonat pro mě tyto dvě nekomfortní zóny a ještě k tomu v 58 letech porazit závodní veslaře, kterým bych mohl dělat tátu a některým i dědu, tak to by bylo fajn a tak jsem do toho šel…

         Závěrem bych chtěl poděkovat Ondrovi Jungovi a jeho tatínkovi Davidovi za cennou informaci o existenci tohoto cviku a testu a také za pěkný dar v podobě speciální veslařské testovací lavice k tomuto účelu určené.

         Děkuji také Vám všem, kteří jste mi k tomuto rekordu gratulovali. Váš zájem, Vaše podpora mě potěšila. Moje velké díky za pomoc a podporu patří také mojí milé přítelkyni Alence.

         Více informací na FB: Fitko VESLO Polička