Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Interaktivní programy pro školy v Centru Bohuslava Martinů

 V Centru Bohuslava Martinů v Poličce připravili již tradičně na závěr školního roku pro děti hned několik školních interaktivních programů, jež se dají vhodně zahrnout do školního vzdělávacího programu pro základní a mateřské školy a gymnázia. Vedle programů věnovaných přímo stálým expozicím, které jsou běžně k dispozici po celý školní rok, mohou školní skupiny zavítat i na programy ke krátkodobým výstavám. Všemi programi žáky provedou zkušení muzejní lektoři a orientační doba trvání programu se pohybuje okolo 60 minut.
 

K tradičním programům věnovaným expozicím Centra Bohuslava Martinů přibyl nově od letošního jara doprovodný program k expozici Barevný svět Bohuslava Martinů. V jeho průběhu budou žáci vtaženi do poutavého vyprávění o fascinujících životních osudech poličského rodáka, jednoho z nejvýznamnějších skladatelů 20. století, který proslavil českou hudbu po celém světě. Jako mávnutím kouzelného proutku se budou přesouvat časem z rodné Poličky do Paříže 30. let, odtud do New Yorku a po skončení 2. světové války zpět přes oceán do Itálie a Švýcarska. Celou expozicí žáky provede sestra Bohuslava Martinů Marie, která je seznámí s výjimečnou osobností svého bratra.
 

Již v loňském roce mohly školní skupiny zavítat na doprovodný program k expozici Sklářství na Horácku s názvem “Křehká krása skla”, jenž dětem aktivní a názornou formou přibližuje bohatou sbírku skla a sklářských výrobků, které se na Horácku vyráběly v uplynulých staletích. Představí sklo nejen jako užitečný materiál, který každý den používáme v běžném životě, ale rovněž jako krásný křehký výrobek. Děti se seznámí s různorodostí, bohatostí tvarů a rozmanitostí vzorů a samy si navrhnou dekor skleněné nádoby. Skutečné nářadí a náčiní, které sklářští mistři v minulosti používali, si žáci dokonce mohou vzít do rukou a prohlédnout.
 

Z dlouhodobých programů pro školy nabízí Centrum Bohuslava Martinů rovněž vzdělávací program k expozici Historie města Poličky s názvem: „Výlet do středověku“. Expedice do středověku je zahájena u modelu města, který přibližuje, jak vypadala Polička ve 14. století. Poté následuje výstup na hradební ochoz gotického opevnění města, které patří k nejlépe dochovaným městským fortifikacím v České republice. Program zahrnuje návštěvu expozice Historie města Poličky v Centru Bohuslava Martinů, kde se žáci poutavým způsobem seznámí s historií královského věnného města Poličky od jeho založení v roce 1265. Zájemci si zde mohou vyzkoušet celou řadu činností, např. postavit ze stavebnice město v jeho středověké podobě, obléci si část zbroje, vzít do ruky meč nebo nasadit přilbici. Na chvíli se ocitnou v roli ostrostřelce na střelnici či účastníka městského trhu, na němž získají přehled o dobových platidlech a zboží.
Další vzdělávací programy pro školy jsou připraveny i v Městské galerii, kde se mohou seznámit s barokní Poličkou a bohatou obrazovou sbírkou rodu Hohenemsů.
 

Od června až do konce září mají školní skupiny rovněž jedinečnou příležitost využít nabídky programů ke krátkodobým výstavám. Ve velkém a malém výstavním sále na ně čeká výstava Divadlo žije, kde se seznámí nejen s postupem přípravy divadelního představení od námětů až po konečnou inscenaci před publikem, ale i se vším, co je spojené s činohrou, loutkoherectvím a scénografií. Část výstavy je pak věnovaná dlouholeté tradici ochotnického divadla, neboť v sále, kde je výstava instalována, se divadlo skutečně hrálo a malý Martinů sem chodil se svým otcem na divadelní zkoušky a představení. Součástí instalace je herna, kde si děti vyzkouší rozmanité kostýmy, ocitnou se v roli kulisáka, osvětlovače, scénografa nebo herce na jevišti a nahlédnou tak pod pokličku divadelního řemesla.
 

Posledním programem, jenž je možné v Centru Bohuslava Martinů ke konci školního roku absolvovat, je program ke krátkodobé výstavě Kolovrátek života. Jedná se o drobnou tematickou výstavu ve třídě Bohuslava Martinů o zvyklostech a pověrách, jež provázely naše předky od narození až do smrti. Ve školních lavicích třídy Bohuslava Martinů se žáci vrátí o století zpátky a dozvědí se, jaké tradice byly spojené s příchodem dítěte na svět, co obnášely křtiny, zásnuby nebo svatba, ale také jak lidé prožívali odchod svých nejbližších ze světa. Dozví se, k čemu sloužil povijan, májka, čepení nebo karkulka a prohlédnou si řadu zajímavých předmětů, které byly ještě v nedávné minulosti úzce provázány s životem člověka v jeho všedních i svátečních dnech.
 

Všechny programy pro školy jsou v Centru Bohuslava Martinů k dispozici po telefonické nebo e-mailové domluvě vždy od úterý do pátku od 9.00 do 12.00 a od 12.30 do 17.00 hod. Případným zájemcům rádi vyhovíme také v pondělí nebo ráno od 8.00 hod.

 


KONTAKT:
Centrum Bohuslava Martinů v Poličce
Městské muzeum a galerie Polička
Tylova 114
572 01 Polička
Tel.: +420 461 723 855
e-mail: muzeum@muzeum.policka.org
www.cbmpolicka.cz
 

Vložil Šauerová Naděžda (2.6.2011), přečteno 2431x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.2037
Obrázek ke článku - č.2038
Obrázek ke článku - č.2039
Obrázek ke článku - č.2040
Obrázek ke článku - č.2041
Obrázek ke článku - č.2042

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | Interaktivní programy pro školy v Centru Bohuslava Martinů