Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

ČAS PRO NEOBYČEJNÉ ZÁŽITKY

Tuto sobotu 2. června proběhl v Poličce již třináctý ročník nočního putování městem s názvem ČAS PRO NEOBYČEJNÉ ZÁŽITKY. Počasí bylo vydařené, program bohatý, bylo na co koukat a zážitků bylo ten večer opravdu mnoho...
Jako každý rok se do akce neváhaly zapojit organizace, které návštěvníkům přináší neobyčejné zážitky již několikátým rokem, avšak v letošním roce přibylo i několik takových, které si svojí účast na nočních prohlídkách vyzkoušely poprvé a s velkým úspěchem.
Mnozí návštěvníci nočních prohlídek využili možnosti zavítat do barokní radnice, kde byly zdarma zpřístupněny všechny její poklady.
Ve vestibulu návštěvníky přivítala absolventka FAVU v Brně představující svojí videoprezentaci o umělcích a výtvarné tvorbě. Po vystoupání několika schodů se návštěvníci dostali do prvního patra kde je umístěna obrazová galerie rakouského rodu Hohenemsů a také obrazy mapující vývoj umění na Poličsku. Prostory vás provedli průvodci v dobových kostýmech, kteří jakoby vystoupili z obrazů a hovořili tak o životních osudech Jakuba Hanibala z Hohenemsu či sochaře Vojtěcha E. Šaffa. Svým tajemným kouzlem na mnohé dýchla gotická kaple nasvícena světly reflektorů tak, aby okouzlila návštěvníky svojí původní výzdobou z roku 1751.
Milovníci jemné ironie a úsměvné nadsázky zajisté ocenili výstavu uznávaného umělce a výtvarníka - Adolf Born - Nejen Mach a Šebestová. Mnozí zavzpomínali na svá dětská léta, když sledovali projekci tohoto, dnes již kultovního večerníčku a zároveň pomáhali svým dětem s vyplňováním pracovního listu a plněním různorodých úkolů. Během večera o své tvorbě promluvila také uznávaná fotografka Veronika Bromová, která návštěvníkům osobně představovala své fotografie, které jsou vystaveny v expozici barokní radnice a co jí bylo a je inspirací.
Možnost byla i zhlédnout jindy nepřístupnou radniční věž. Po zdolání několika desítek schodů na vás čekal výklad hodináře a prohlídka radničního hodinového stroje. A pro ty fyzicky zdatné byla otevřena i komora pod gotickou kaplí.
Úspěšné byly i večerní prohlídky rodné světničky Bohuslava Martinů. Ty byly oživeny postavami malého Bohouška harajícího na housle a jeho starší sestrou Marií, která návštěvníkům vyprávěla, jaké bylo žití ve světničce 36m nad zemí. Společně s dobovými kostýmy a rekvizitami za svitu noční oblohy, měl návštěvník pocit, jako by se ocitl v rodně světničce přímo roku 1900.
Díky názorné mapce a popisu míst jednotlivých zastavení si návštěvníci mohli v klidu projít mnohá zastavené a načerpat tak spoustu neobyčejných zážitků…
Celá akce se setkala se značným úspěchem, o čemž svědčí i velmi vysoká návštěvnost. Za celý večer totiž do Barokní radnice ve středu poličského náměstí zavítalo téměř 1 400 návštěvníků. 


 

Vložil Šauerová Naděžda (4.6.2012), přečteno 2413x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.2623
Obrázek ke článku - č.2624
Obrázek ke článku - č.2625

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | ČAS PRO NEOBYČEJNÉ ZÁŽITKY