Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Obnovený hrad Svojanov otevírá své brány návštěvníkům

Zatímco většina památkových objektů u nás se otevírá pro veřejnost až v dubnu, hrad Svojanov zve na návštěvu již od 2. března. A návštěvníci se letos mají na co těšit. Hrad se představí po rozsáhlé rekonstrukci, realizované v posledních letech. Na podstatnou část oprav obdržel majitel objektu – město Polička dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. Další etapy město financovalo za pomoci grantů od Ministerstva kultury a Pardubického kraje.
 

Rekonstrukce hradu se dotkla všech jeho částí. Budovy dostaly nové střešní krytiny, fasády, péčí restaurátorů prošla okna a dveře. V interiérech byly obnoveny podlahy i omítky, prohlídkové okruhy získaly elektronické zabezpečení. Hlavní nádvoří bylo vysypáno červeným štěrkem a jeho nové dominanty tvoří centrální květinový záhon a nedávno objevená studna. Rekonstrukce hradu je z památkového hlediska velmi zdařilá. Jako hlavní cíl měla uvedení celého komplexu do stavu z poloviny 19. století, kdy poslední přestavbou v empírovém stylu hrad získal nynější podobu. Díky této přestavbě se hrad vymyká ostatním památkovým objektům, jenom na Svojanově se totiž zcela netradičně mísí dva stavební styly, gotika a empír.

Polovině 19. století odpovídají i nově instalované interiéry empírového paláce. Vybaveny byly podle dobové dokumentace tak, aby skutečně podávaly představu o životě na hradě v této době. Zařízení doplňují nejrůznější drobnosti a doplňky, aby místnosti působily co nejútulnějším a nejzabydlenějším dojmem. Mezi oblíbené exponáty patří například stará mechanická pračka v hradní kuchyni, dobová toaleta ve sloupové síni nebo hrací stroj v dámském salonu. Zcela nově se budou moci návštěvníci projít po terasách kolem paláce, odkud se otevírají pěkné pohledy na části hradu i do okolní krajiny.

Druhý prohlídkový okruh představuje sklepení pod palácem s mučírnou a expozicí připomínající knížku spisovatele Bohuslava Březovského „Tajemný hrad Svojanov“ a především pak unikátní goticko-renesanční dům zbrojnošů. Tato stavba je památkově nejhodnotnější z celého hradu. Pro neobyčejně vysokou autentičnost zachování původních prvků bývá srovnávána s královským palácem na Bezdězi. Dům sloužil v minulosti jako ubikace hradní posádky. Vzhledem k tomu, že nebyl nikdy zásadně přestavován, zachoval si původní fasády zdobené kvádrováním, v interiérech trámové stropy z 15. století a omítky na stěnách ze století 17. Horní sál dnes připomíná život hradní posádky na konci 15. století, v dolním sále je instalována expozice klasicistních dveří z města Poličky. Mimo to se prostory domu využívají pro pořádání společenských událostí, koncertů i privátních oslav a firemních akcí. Také venkovní areál hradu nabízí letos výraznou novinku. Kromě procházky hradními nádvořími, zahradou, vyhlídkovými ochozy na hradbách či výstupu na vrchol břitové věže budou letos poprvé v historii hradu otevřeny i rozsáhlé parkány podél vnějšího hradebního opevnění se dvěma romantickými altány v půlválcových baštách. Obnovené hradby ukrývaly spoustu zajímavostí, například v průběhu rekonstrukce byly v úseku pod domem zbrojnošů objeveny čtyři pozdně gotické střílny.
 

Vstupní budova hradu nabízí ojedinělou možnost ubytování v hostinských pokojích, které byly v posledních letech rovněž renovovány a zařízeny vybavením z přelomu 19. a 20. století. V té době se zde totiž naposledy bydlelo, prostory tehdy obývali úředníci správy svojanovského velkostatku. V přízemí budovy je oblíbená restaurace, v létě nabízející příjemné posezení i na přilehlém nádvoří. V prostoru severovýchodní bašty vznikl lovecký salonek sloužící pro reprezentační akce a rodinné oslavy.
 

Výraznou změnou prošly i objekty v areálu předhradí, budova tzv. ratejny a západní část bývalého poplužního dvora. Obě stavby získaly novou fasádu, okna i dveře a restaurovány byly také sluneční hodiny na nádvorním průčelí. V protilehlé části předhradí vznikla nová odpočinková zóna s občerstvením, venkovním posezením, sociálním zařízením a dětským hřištěm. Dokončit zbývá jen poslední objekt v předhradí, východní trakt poplužního dvora, a hradby propojující předhradí s hradem.
 

Za přispění Nadace ČEZ vzniklo slavnostní osvětlení hradu, které v době, kdy jsou osvětleny četné stavební památky, Svojanovu velmi chybělo. Hrad tak při výjimečných příležitostech nabízí netradiční podívanou i ve večerních hodinách.
 

Všechny obnovené prostory hradu budou veřejnosti otevřeny v předpremiéře v měsíci březnu o víkendech, od dubna pak denně kromě pondělí. K slavnostnímu oficiálnímu představení obnoveného hradu pak dojde v sobotu 20. dubna.
 

Miloš Dempír, kastelán hradu Svojanov

Vložil Šauerová Naděžda (28.2.2013), přečteno 2859x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.3053
Obrázek ke článku - č.3054
Obrázek ke článku - č.3055
Obrázek ke článku - č.3056

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Hrad Svojanov | Obnovený hrad Svojanov otevírá své brány návštěvníkům