Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Hrad Svojanov zdolal rekord v návštěvnosti

V sobotu 6. července měl hrad Svojanov absolutně nejvyšší rekord v denní návštěvnosti. Tohoto dne si hrad v rámci kulturní akce Královské slavnosti přišlo prohlédnout 1559 návštěvníků. Přitom naposledy měl hrad denní návštěvnost rekordně nejvyšší 2. května roku 2009, kdy jeho prostory v rámci Hradního jarmarku navštívilo 1367 osob. Návštěvnost hradu se výrazně zvýšila v roce 2008, kdy byla otevřena nová interiérová instalace. Nejvyšší návštěvnosti v kalendářním roce hrad dosáhl v roce 2009, kdy činila bezmála 47 000 osob. V dalších letech se pak držela při hranici 40 000 osob.

Letošní nepříznivé jarní počasí se také negativně projevilo v návštěvnosti hradu. Zejména v dubnu a květnu si hrad prohlédlo o 2000 lidí méně než loni. Naopak v červnu a v prvním červencovém týdnu hrad letos navštívilo o 2495 lidí více než v loňském roce. Nárůst návštěvnosti zřejmě ovlivnila i reklamní kampaň, která byla zahájena právě v červnu, a která je dotována z prostředků Evropské unie.

Hrad nabízí tři prohlídkové okruhy, dva interiérové a jeden venkovní. Zájem o jednotlivé okruhy je rozložený rovnoměrně. Největším lákadlém hradu je bezesporu břitová věž s vyhlídkou na jejím vrcholu. K dalším atrakcím hradu patří mučírna, nedávno obnovený dům zbrojnošů nebo zabydlené interiéry empírového paláce. Svojanov je také oblíbeným místem konání svatebních obřadů, které se odehrávají nejčastěji na gotické zahradě, jediné svého druhu ve střední Evropě.

Hrad Svojanov je na rozdíl od většiny památkových objektů u nás v letní sezóně otevřen i v pondělí. Na hradě se koná spousta doprovodných akcí, letos o prázdninách například ještě Festival akustické hudby, Divadelní pouť nebo Třicetiletá válka na Svojanově.
 

 

Vložil Šauerová Naděžda (9.7.2013), přečteno 2514x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.3315

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Hrad Svojanov | Hrad Svojanov zdolal rekord v návštěvnosti