Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

NA MEZINÁRODNÍ FESTIVAL PANTOMIMY MIME FEST DO ČESKA PŘIJEDOU ŠPIČKY OBORU

Polička,  21.července 2013

Česká pantomima zažívá velkou obrodu a začíná se opět řadit mezi světovou špičku. Představí se na druhém ročníku Mezinárodního festivalu pantomimy. Na Mime Festu vystoupí i mezinárodně uznávaní mimové  z mnoha evropských zemí, ale i  USA. Součástí  festivalu budou také mimové v ulicích, představení pro školy a workshopy.

Druhý ročník mezinárodního festivalu pantomimy MIME FEST se uskuteční letos opět ve východočeské  Poličce ve dnech 16.-22.9.2013. Na festivalu se představí mezinárodně uznávaní profesionální mimové nejen z Česka, ale i z USA, Slovenska, Maďarska, Polska a Německa. Zásadním je i mezinárodní fúze pantomimických vzdělávacích center a vystoupení jejich studentů, tedy nové generace mimů zemí Visegrádu a Německa. Vedle představení pro veřejnost se diváci mohou těšit i na mimy na poličském náměstí.

„Cílem festivalu je obnovení zapomenuté slavné éry české pantomimy, pokračování v její tradici a vytvoření platformy pro pantomimu. Usiluje o rehabilitaci téměř zapomenutého oboru, který dnes dokáže překvapit svou moderní podobou. Tendencí je také  seznámení  diváka se současným uměním pantomimy a to na mezinárodní úrovni,“ říká jeden ze zakladatelů festivalu Radim Vizváry, který je rodákem z Poličky a  v současné době jedním z nejvýraznějších mimů ve světě.

Během týdenního trvání Mime Festu se budou každý večer konat představení pro veřejnost. České pantomimické umění bude prezentovat například Boris Hybner, Anna Polívková, Vojta Švejda či Radim Vizváry, ze Slovenska Miro Kasprzyk a Adrian Ohrádka, z Polska Bartolomiej Ostapczuk nebo přední představitelka německé pantomimy Anke Gerber.
Představí se i nové pantomimické soubory, např. dívčí soubor Mime Fatal, Mime Marmelade ze Slovenka, polské seskupení Teatr Sztuka Ciala, berlínský mim Elastisch nebo český soubor Divadlo pantomimy, které pod názvem Kluci z Pixly představí tragikomický příběh o pěti klucích, kteří opustí dětský domov. Velkým lákadlem jsou i představení studentů Katedry pantomimy HAMU, např. s velmi úspěšnou pantomimou Piráti.

Nedílnou součástí programu tvoří pantomimické dílny, které povedou profesionální mimové. Na workshopy se mohou přihlásit jak studenti uměleckých škol, tak i široká veřejnost.
Američanka Francesca Jandasek na jednom z workshopů vůbec poprvé v Evropě představí nejmodernější metodu pohybové výchovy pro tanečníky a mimy Gyrotonic.
Dále Oliver Pollak z Berlína, který je studentem světoznámého mima Marcela Marceaua, nabídne studentům techniku mimu, tzv. Mime Corporeal. Tuto techniku vynalezl ve Francii v 50. letech E. Decrouxe, který svým uměním dal  impuls vzniku moderní pantomimy ve světě. Mezi další lektory patří i zakladatel maďarské pantomimy Zoltan Kárpáthy nebo představitel polské pantomimy Jurek Winickie, který vychází z pantomimy H. Tomaszewského.

Každý den budou též probíhat speciální představení pro žáky základních a středních škol a připravena jsou i rodinná představení.
„První ročník Mime Festu, který se konal vloni zaznamenal fenomenální úspěch. S největším úspěchem se setkal Večer pantomimy, který bude letos opět na programu. Během jednoho večera se představí několik mimů a zahrají to nejlepší se svého repertoáru v krátkých scénkách. Představí se skutečné špičky pantomimy a věřím, že stejně jako minulý rok budou diváci nadšeni,“ říká  Petra Jílková, produkční Mime Festu.

Mime Fest byl podpořen Visegrádským fondem, Česko-německým fondem budoucnosti, městem Poličkou a Pardubickým krajem.
Spolupracující organizace: Centrum Bohuslava Martinů, Tylův dům, Divadelní Spolek Tyl Polička,  HAMU Praha, Majkl Velner, Skautské středisko Tilia, Festival PAN,  Pantomime School Budapešť, Die Etage Berlín, Středisko volného času Mozaika.

Organizátoři festivalu Mime Fest:  MgA. Radim Vizváry, Ph.D. a Pontopolis o.s.

Více informací o Mime Festu na www.mimefest.cz

Více informací poskytuje tisková mluvčí festivalu Markéta Tauerová
tel. +420 773 606 718
mail: mimefest@gmail.com
 

Vložil Šauerová Naděžda (26.7.2013), přečteno 2657x

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Mime Fest | NA MEZINÁRODNÍ FESTIVAL PANTOMIMY MIME FEST DO ČESKA PŘIJEDOU ŠPIČKY OBORU