Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

NABÍDKA VÝSTAV 2014

Městského muzea a galerie Polička a Centra Bohuslava Martinů v Poličce

__________________________________________________________

Městské muzeum a galerie Polička je nejen místem poznání, ale i zábavy a potěšení. Zavítejte proto do Poličky. Navštívit můžete expozice věnované významnému poličskému rodákovi Bohuslavu Martinů, historii města Poličky, sklářství na Horácku a rozmanité výstavy. Nečekejte však obyčejný výklad průvodce, ale hravé a dotykové výstavy!


Kontakt: www.cbmpolicka.cz
Městské muzeum a galerie Polička, Centrum Bohuslava Martinů v Poličce, Tylova 114, Polička 572 01
tel.: 461 723 855, 733 712 503, muzeum@muzeum.policka.org,

Otevírací doba:
leden - duben: úterý - neděle 9.00 - 12.00, 12.30 - 16.00 hod.
květen - červen: úterý - neděle 9.00 - 12.00, 12.30 - 17.00 hod.

 

KRÁTKODOBÉ VÝSTAVY
LIDOVÉ VESELÍ OD ZIMY DO JARA, ANEB OD MASOPUSTU K VELIKONOCŮM
- výstava se zimní a jarní tématikou tentokrát zaměřená na lidové zábavy našich předků v období od Masopustu do Velikonoc…

Termín: 1. února - 21. dubna 2014

První výstavou ve třídě B. Martinů v roce 2014 si připomeneme lidové zábavy                          a zvyky, kterými naši předkové překonávali dlouhé období zimy a chladný začátek jara. Od masopustního průvodu maškar, vynášení smrti, přinášení nového léta, obchůzky s Jidášem až k velikonočnímu koledování. Dozvíte se, jaké pradávné zvyky sloužily k zajištění dobré úrody a proč se lidé během průvodů přestrojují do postav někoho jiného např. medvěda, žida, kominíka, kobyly... Obdivovat budete moci krásu masopustních masek a některé si i vyzkoušet. K zábavám, dodnes oblíbeným, patřily plesy, tancovačky, karnevaly či svatby. Naopak ve všedním životě lidé užívají svá jména a vy se v rámci výstavy dozvíte, co přesně křestní jména znamenají, jaký je jejich původ a jaké mají svaté patrony. Zajímavostí budou biblické postavy, které o Velikonocích vystupují vedle Ježíše Krista, a světci, kteří             se objevují v jarních pranostikách.

Výstava bude doplněna tvořivou dílničkou, kdy si děti vyrobí karnevalovou škrabošku. Přijďte nasát atmosféru jara, vyzkoušet si tradiční zvyky a prohlédnout si velikonoční výzdobu třídy, kterou jako malý chlapec navštěvoval také Bohuslav Martinů.

 

JIŘÍ TRNKA – TAJEMNÁ ZAHRADA POHÁDEK
- výstava, která vás zavede do kresleného světa Jiřího Trnky

Termín: 26. dubna - 31. srpna 2014

Výstava patří do cyklu Čeští ilustrátoři a navazuje na předešlé výstavy Adolfa Borna a Jiřího Šalamouna. Letos se ve výstavních sálech galerie představí tvorba českého ilustrátora a tvůrce Jiřího Trnky, autora 7 kreslených a 20 loutkových filmů.  Pod citlivými doteky jeho ruky prožívají nehybné figurky své osudy, lidská dramata, příběhy o lásce. Jeho filmy vyvolávaly polemiky na domácí scéně i na zahraničních filmových festivalech, odnášely si však mnohá ocenění a uznání. Kdo by neznal medvědy od Kolína či Zahradu? Jako ilustrátor  – vedle českých i světových pohádek –  doprovázel básnická díla Františka Hrubína (Špalíček), Vítězslava Nezvala či Jaroslava Seiferta, se kterými ho spojovala osobní přátelství. Jejich verše vyvolávaly v mysli malíře vzpomínky na vlastní prožité dětství. Kompoziční mnohotvárností vytvářel svět ze zážitků a tvůrčí fantazie, skutečnosti a snu; citlivým a působivým vyjádřením charakterizoval postavy a atmosféru děje. Jeho osobitý styl je naplněný poetičností výrazu, kterým nahlédl do křehkého světa dětské fantazie. Přijměte pozvání a nahlédněte do tajemné zahrady pohádek plné pěkných obrázků v podání světově uznalého Jiřího Trnky.

K výstavě je připraven výtvarný program plný her a tvořivých aktivit, který děti zavede do světa Jiřího Trnky a seznámí je s různými výtvarnými technikami  a přístupy, které ve své tvorbě uplatňoval.

 

HRY A KLAMY

- znáte rychlost své reakce, umíte provést kuličku složitým labyrintem nebo prolnout svůj obličej s obličejem svého partnera? Už jste si s někým šeptali na dálku dvaceti metrů? To nejsou čáry a kouzla, ale malá část toho, co nabízí výstava                   Hry a klamy!

Termín: 17. května - 31. srpna 2014

Exponáty pocházejí z libereckého zábavně - naučného science centra iQpark. Nikdo Vám tu ale inteligenční kvocient měřit nebude, přesto však bude potřeba jistá dávka šikovnosti, hravosti, intuice a představivosti... Návštěvníci na výstavě najdou na šest desítek interaktivních exponátů. Jejich výběr byl vzhledem k poslání výstavy zaměřen více na hravé a zábavné než naučné exponáty. I výraz exponát zde není příhodný, protože vyvolává spíše muzejní představu předmětů, kterých se nesmíte ani dotknout. Tady se naopak dotyky a zapojení vyžadují. Výstava je posílena o dvanáct velkých interaktivních exponátů zaměřených na lidské smysly: čichem budete odhalovat vůně, chuť vytříbíte na základních chutích, vyzkoušíte zrak na Snellově optotypu nebo hmat na Brailovu písmu. Poslouchat budete pomocí zvukovodu, parabol. A hmatem můžete zkoušet roztodivné předměty. Přijďte se podívat!


CO ČECH, TO MUZIKANT

- výstava k Roku české hudby 2014

Termín: 10. května - 31. srpna 2014

Česká hudební historie je tak trochu záhadná. Letopočty končící čtyřkou v sobě totiž skrývají mnoho hudebních výročí, které se týkají skladatelů, interpretů                      a hudebních institucí z oblasti vážné i populární hudby. Tato podivná náhoda dala vzniknout tradici Roků české hudby jako příležitosti k intenzivní propagaci české hudby doma i v zahraničí.  Do bohatého programu na rok 2014, který je koordinován Ministerstvem kultury, se zapojilo i rodné město Bohuslava Martinů.
V roce půlkulatého 55. výročí od jeho úmrtí se v hudebním sále muzea na čas zabydlí řada jeho kolegů-skladatelů napříč staletími od renesance po současnost. Historická školní třída se zároveň promění do podoby o 100 let starší, než když ji navštěvoval Bohuslav Martinů. Nahlédneme tak do doby českých venkovských kantorů, kteří významně přispěli ke zrodu úsloví „Co Čech, to muzikant“ nebo „Čechy – konzervatoř Evropy“. V hudební dílně se žáci mohou těšit na historické hudební nástroje, na oživený rodokmen českých skladatelů a především na poutavý poslech jejich krásné hudby.

 

Vložil Šauerová Naděžda (8.4.2014), přečteno 2081x

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Centrum Bohuslava Martinů | NABÍDKA VÝSTAV 2014