Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

TECHNOhrátky v Poličce

Do učeben Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Polička ve středu 9. dubna zavítali netradiční hosté, a přesto se v nich kořenilo, míchalo, vykrajovalo a ochutnávalo snad ještě více než obvykle. Právě sem zavítalo více než 120 žáků ze sedmi základních škol Pardubického kraje při letošní premiérové akci kampaně na podporu technických oborů a řemesel TECHNOhrátky.

Škola vyhlášená svou špičkovou gastronomickou tradicí nezůstala nic dlužna své pověsti a pro školáky z osmých tříd připravila bez nadsázky akční program. V jehož průběhu se detailně seznámili s učebními i maturitními obory gastronomie, hotelnictví, kuchař-číšník, cukrář a řezník.

Žáky přišel pozdravit také starosta města Poličky Jaroslav Martinů, který kromě krás a tradic města vyzvedl i skutečnost, že Polička má nejmenší nezaměstnanost na území bývalého okresu Svitavy. „Věřím, že ani vy se neztratíte, protože vaše mládí a elán je vaší hlavní devízou. Kromě gastronomických oborů je na Poličsku zájem především o odborné dělnické profese, obchod a služby nebo strojírenství,“ řekl starosta Jaroslav Martinů.

Jak je při TECHNOhrátkách zvykem, školáci si nabízené obory mohli osahat, mnohdy i doslova vychutnat. Vynikajícími lektory jim byli samotní žáci učiliště. Během manuálních aktivit na jednotlivých stanovištích si děti vyzkoušely například okrasné vyřezávání ovoce (carving), poznávání jednotlivých druhů masných výrobků, přípravu svatebních koláčků a vlastního míchaného nápoje nebo servírování talířů. „Vše, co si žáci sami připravili, to si také na hned na místě snědli a vypili,“ potvrdila Renata Zrůstová, učitelka odborného výcviku.

Také zásluhou těchto nápaditých a zábavných činností se žáci i přítomní pedagogové shodli, že právě akce v SOŠ a SOU Polička byla zatím tou nejvydařenější z dosavadního seriálu TECHNOhrátek.

„Škola v Poličce je vybavena nejen špičkovou technikou, ale i vynikajícími pedagogy. Její žáci to dokazují pravidelně při celostátních i mezinárodních oborových soutěžích, v nichž patří mezi nejlepší. Výběr těchto oborů bude pro každého znamenat dobrou volbu,“ potvrdila vysokou úroveň SOŠ a SOU Polička Jana Pernicová, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje.

Dopolední část, v níž žáci prokazovali svoji zručnost v praktických soutěžích, vyhráli „domácí“ školáci z Masarykovy ZŠ Polička. Vědomosti nasbírané na šesti pracovištích dokázali ve vědomostním a poznávacím kvízu nejlépe zúročit žáci Základní školy Resslova z Hlinska.

O tom, že TECHNOhrátky skutečně pomáhají v podpoře výběru technických oborů svědčily i mnohé zvednuté ruce žáků, kteří projevili zájem o studium nabízených profesí.

A jak hodnotí akci jeden z účastníků - Roman Zrůst z osmé třídy Masarykovy ZŠ Polička jen pár hodin po skončení akce?
"Minulý týden nám oznámila naše paní učitelka, že se chystá akce TECHNOHRÁTKY. Když jsem uslyšel TECHNOHRÁTKY, tak jsem netušil, co od toho mám očekávat a moc se mi tam nechtělo. Ale hned po zajímavém úvodu a po prvním stanovišti jsem změnil názor. Zkoušeli jsme si tam věci např.: vyřezávat kytky do jablek, namíchat si svůj nápoj, zdobit jednohubky, nosit talíře jako číšník, poznávat příbory a upéct si svoje koláčky. U každého stánku byla jedna milá, hezká mistrová, která nám vysvětlila, jak se co dělá. Na ukončení toho skvělého dne byla soutěž, ve které jsme si vyzkoušeli všechno, co jsme se ten den naučili. Naše mužstvo vyhrálo jednu ze soutěží a vyhráli jsme DORT. Doufám, že se tato akce bude ještě opakovat, hlavně pro spolužáky, kteří se nemohli zúčastnit."
 


 

Vložil Šauerová Naděžda (15.4.2014), přečteno 1350x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.3908
Obrázek ke článku - č.3906
Obrázek ke článku - č.3907
Obrázek ke článku - č.3909
Obrázek ke článku - č.3910
Obrázek ke článku - č.3911

Právě procházíte:

Úvod | Organizace a služby | Školství | TECHNOhrátky v Poličce