Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Jeden svět 2015 praskne vaši ochrannou bublinu

 

Tisková zpráva

Polička, 10. března 2015

 

Narušit předsudky, pohodlné nevědomí a fámy šířené českou společností – to je cílem 17. ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který své publikum v Poličce přivítá výzvou „Praskněte své bubliny!“.  V Poličce 13. -19. března.

 

Jeden svět letos probíhá ve chvíli, kdy světem hýbou zásadní události jako útok na redakci satirického týdeníku v Paříži, válka na Ukrajině, rozpínání Islámského státu, nárůst rasismu v České republice podporovaný čelními politiky. Díky moderním technologiím můžeme dnešní dění prožívat v přímém přenosu – sledovat vývoj, zaujímat postoje, aktivně reagovat. Přesto se chováme zcela opačně – pouštíme k sobě jen vybrané zprávy. V ochranné bublině je nám příjemně, protože máme pocit, že to, co je venku, se nás netýká. “Takový pasivní postoj je zvlášť v dnešní globalizované době nebezpečný, a proto chceme diváky vyzvat , aby svoje bubliny praskli,“ říká Marie Jílková ze spolku Pontopolis, který Jeden svět v Poličce pořádá. 

 

Tématy festivalu budou například islám, alternativní způsoby života, duševní choroby nebo život v chudobě. Jako každý rok i letos se diváci mohou těšit na debaty se zajímavými hosty.

Festival odstartuje v pátek 13. března v 19 hodin filmem o pedofilii Danielův svět, který získal řadu ocenění. Po něm bude debata s Karlem Žákem, pedagogem, který se touto nemocí zabývá, a Šimonem Falkem, který ve filmu vystupuje.

 

V sobotu 14. března bude festival pokračovat filmem o česko-čínském přátelství Je nám spolu dobře. Po něm bude následovat projekce dánského dokumentu Bojovníci ze severu, který ukazuje příběhy mladých evropských muslimů, kteří se v posledních letech stále více přidávají k radikálním islamistickým skupinám. Hostem debaty k tomuto filmu bude Assem Attasi, mluvčí iniciativy syrskárevoluce.cz. Attasi žije už deset let v Česku a je členem Ústředí muslimských obcí v ČR.

Ve čtvrtek 19. března bude festival pokračovat od 14 hod projekcí pro seniory filmem Stále spolu. Po projekci bude následovat debata s architektkou Janou Martochovou, která se zabývá projekty  komunitního způsobu bydlení pro seniory.

Od 19 hodin pak proběhnou další dvě projekce. Na nebezpečí všudypřítomných bezdrátových signálů upozorní film Neviditelné vlny, na který naváže beseda s ing. Petrem Makešem, který se touto problematikou zabývá.  Festival uzavře dokument Toto a jeho sestry o sociálních problémech dnešního Rumunska.

 

 

Od 16. do 20. března bude probíhat oblíbený Jeden svět pro školy v Poličce, Litomyšli a ve Svitavách. Učitelé se mohou na festival hlásit u Elišky Doubkové na tel 721470471

Více informací o festivale najdete na www.pontopolis.cz

http://jedensvet.cz/2015/policka-program a přes facebookový profil Jeden svět v Poličce.

 

Novinářské akreditace, další informace a fotografie poskytne Markéta Kutilová

tel. 773606718

www.pontopolis.cz

 

 

Festival Jeden svět je jedním ze základních stavebních kamenů společnosti Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 se stal nejvýznamnějším festivalem svého druhu na světě a v roce 2007 získal čestné uznání UNESCO za výchovu k lidským právům

Společnost Člověk v tísni vznikla v roce 1992 v okruhu válečných zpravodajů a novinářů věnujících se zahraničí, kterým už nestačilo jen přivážet do České republiky informace, a začali ven vyvážet pomoc. Postupně se společnost Člověk v tísni etablovala jako profesionální humanitární organizace s cílem pomáhat v krizových oblastech a podporovat dodržování lidských práv ve světě. Během 23 let své existence se stala jednou z největších neziskových organizací ve střední Evropě

 

 

Vložil Šauerová Naděžda (3/10/2015), přečteno 2264x

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Festival Jeden svět | Jeden svět 2015 praskne vaši ochrannou bublinu