Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Hrad Svojanov jako první vyvěsil prapor

2. 4. 2015

Hrad Svojanov jako první objekt ve vlastnictví města Poličky připomenul vyvěšením praporu výročí 750 let od založení města Poličky. Elegantní červenobílý prapor byl ve čtvrtek 2. dubna umístěn na vrchol břitové věže a nyní již zdálky zve příchozí na prohlídku hradu. Zároveň informuje o významném výročí. Prapory budou postupně umístěny na všechny budovy ve vlastnictví města a budou poskytovány i soukromým osobám k vyvěšení z jejich oken. Také na Svojanově coby významné historické stavbě ve vlastnictví města nezůstane pouze jeden prapor. V následujících dnech budou postupně prapory ozdobeny i další stavby v areálu hradu, dům zbrojnošů a empírová vstupní budova. Celkem bude na hradě vyvěšeno 19 výročních praporů.

K výročí města hrad připravuje mimo jiné například i menší výstavu v renesančním klenutém sále hradu připomínající historii města Poličky, vydání vystřihovacího modelu barokní radnice v Poličce nebo historický program, který bude součástí festivalu Polička 555.

Hrad Svojanov patří k nejoblíbenějším výletním cílům Pardubického kraje. Vlastnictvím města Poličky je od roku 1910. K prohlídce nabízí tři trasy. Okruh A představuje interiéry empírového paláce z 19. století, okruh B středověká sklepení s mučírnou a goticko-renesanční dům zbrojnošů s ukázkou života hradní posádky a okruh C venkovní areál s gotickou zahradou a rozhlednou na vrcholu břitové věže.

Pro návštěvníky je otevřena restaurace. První patro empírové vstupní budovy nabízí u nás ojedinělou možnost ubytování přímo na hradě. V dubnu je hrad Svojanov otevřen denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Výjimkou je pondělí velikonoční, kdy bude hrad rovněž otevřen.

Miloš Dempír

Svojanov 2. 4. 2015

 

Nutno dodat, že ve čtvrtek byl vyvěšen prapor nejen na hradě Svojanově, ale první dva prapory zavlály i v centru města, a to na budově městské knihovny. Hned v pátek se přidalo s výzdobou vlajkami městské muzeum.

 

 

 

Vložil Šauerová Naděžda (7.4.2015), přečteno 2382x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.4706
Obrázek ke článku - č.4708

Právě procházíte:

Úvod | O městě | 750. výročí založení | Hrad Svojanov jako první vyvěsil prapor