Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Festival Romale - tisková konference

 

Dovolujeme si Vás pozvat na tiskovou konferenci, jejímž  tématem je představit

mezinárodní hudební festival Romale.

Dne 7.8. od 10.00 v centru Pontopolis  (Riegrova 52, Polička)

 


K  FESTIVALU  ROMALE

Záštitu nad festivalem převzal Prof. PhDr. Tomáš Halík ThD. a  hejtmanPardubického  kraje Martin Netolický.


Další ročník mezinárodního romského festivalu "ROMALE " romská oslava/Gypsy Celebration  se bude konat ve dnech 13 - 16.8.2015 v rekreačním zařízení OTAKAR (Hamry u Poličky).

Intenzivní  festivalový víkend  je ojedinělý v tom, že se soustřeďuje na vše " romské ". MIRET a celý jeho organizační tým, sestavený z 65 dobrovolníků, připravuje zázemí pro setkání, oslavu, poznání a uvědomění si všeho, co jen může patřit k romské kultuře a historii. Neděli  16.7. věnujeme potom multikulturnímu setkání.

Romové a Neromové mají možnost se alespoň jednou za rok sejít, společně si zazpívat, zatancovat, popovídat, poznat se a v neposlední řadě prožít noci plné ohně, vášně, radosti a lásky. To vše za doprovodu vynikajících romských kapel, romských umělců , romských tanečních a pěveckých souborů.

ROMALE  se  skládá z několika samostatných, ale vzájemně propojených projektů:


* samotný hudební festival
Každý večer od 19.00 - 03.00 vystoupí romská elita, hudební tělesa, hudební a taneční soubory, sólisti, zpěváci a pěvecký sbor Čhavorenge za doprovodu členů České filharmonie.
Mnoho Romů a Neromů se během několika dnů setká na OTAKARU. Na festivalu se najdou i prostory pro všechny milovníky jam sessions.


* Pěvecké a taneční workshopy
Do programu jsou zařazeny workshopy a semináře s některými účinkujícími romskými umělci jako např. sborový zpěv s Idou Kelarovou a Desideriem  Duždou, vokální skupinou Kale, tradiční romskou skupinou Kale Bala a mnoho dalších.
Program také nabízí workshopy romského tradičního tance pod vedením profesionálů.

*Kurzy, přednášky, divadla a semináře
Připravili jsme pro vás přednášky na téma různých romských tradic, kultury, historie a současné situace Romů, nové filmy s romskou tematikou, také společné jam session, dětské dílny, divadla a mnoho dalších aktivit.

Jedná se o čtyřdenní hudební maratón s různými pěveckými, tanečními, hudebními a výtvarnými dílnami pro děti, mládež i dospělé a romskou kuchyní.

Cílem festivalu je nejen dosáhnout prolínání a spojení nás všech, ale také možnost zveřejnit a zviditelnit dovednosti, talent a pracovní nasazení romských umělců, zpěváků, hudebních skupin, tanečních souborů a také talentů dětských, které na našem festivalu hrají velkou roli. Všem je tak dána možnost vzájemně se setkat, projevit se, podpořit své tvůrčí myšlenky, prezentovat romskou profesionální hodnotu, ale zároveň poukázat na silně zakořeněný rasismus a českou xenofobii.
Otevírá se zde prostor k vytváření lepších vztahů mezi Romy a Neromy.


Ida Kelarova, umělecká ředitelka projektu

Tento projekt je věnován lásce a míru na tomto světě.

V Bystrém 29.7.2015

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska z Finančního mechanismu EHP a hejtmanem Pardubického  kraje Martinem Netolickým.

 

Více informací naleznete na www.romale.cz

 

Kontaktní osoba: Petra Jílková

T: 731 462 824, email: pontopolis@gmail.com

 

 

 

Vložil Šauerová Naděžda (31.7.2015), přečteno 1424x

Právě procházíte:

Úvod | Organizace a služby | Spolky a sdružení | Festival Romale - tisková konference