Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Ptejte se...

OtázkaDobrý den. Dovolte mi několik dotazů, či připomínek k současnému dění ve Městě. Chtěl bych se zeptat na výběr veřejného osvětlení v rekonstruovaných ulicích centra. Proč, se nemohu zbavit dojmu, že jsou buď osazeny lampy, které zrovna někomu zbyly skladem - ulice Nová, nebo nyní v ulici Šafova sloupy, které by jistě dobře zapadly na hlavní silnici, ale do historického centra se nehodí. Instalovat podobné osvětlení jako mají například na náměstí ve Svitavách by byla asi až přílišná rozmařilost, ale to si Polička opravdu nemůže dovalit nic lepšího, než běžné typové provedení. Zaujalo mně též, že v minulém týdnu byla dokončena studie úprav ulic Haškova a Erbenova a to ve čtyřech variantách. Chodníky v těchto ulicích slouží téměř výhradně k parkování automobilů a chodec je nemůže použít i kdyby chtěl, stejně jako v nedávno rekonstruované ulici Nerudova. Nejsou čtyři varianty až moc, když úplně stačí dvě, buď zrušit chodník po jedné straně ulice, nebo po obou stranách. Chtěl bych se také zeptat jestli se v dohledné době nepočítá s rekonstrukcí chodníku v ulici P. Jilemnického. Chodník zde byl postaven poměrně narychlo a nekvalitně z betonových panelů jako dočasné provizorium, které trvá již více než třicet let a na stavu chodníku je to velmi znát. Nedávno byla zbořena stará rozvodna, která byla poměrně monumentální stavbou jistých architektonických hodnot a v sousedství byla postavena nová budova nulových architektonických hodnot. Nabízí se otázka zda Vedení Města nemělo žádnou možnost toto ovlivnit. Dovolte mi též jednu připomínku k minulému dotazu Petra Dvořáka. Není pravda, že v ulicích Masarykova a Riegrova končí dlažba na úrovni hradebního okruhu. Dlažba zde končí spíše na úrovni parkánové zdi a proto by mělo logiku, kdyby tento model byl uplatněn i v ulici Šafova jakkoliv nemá logiku držet se nějakých hranic na úkor estetického dojmu. Neodpustím si ještě jeden dotaz a to zda architektonické provedení v nově budovaných ulicích v tzv. lokalitě Bezručova bylo řešeno výhradně na přání zadavatele, nebo měl pan projektant nějaké to promile pod kůží. Děkuji.
Odpověd

Vážený pane Veselý,

děkuji za Váš zájem a na Vaše dotazy se pokusím odpovědět.

Sděluji Vám, že veřejné osvětlení v uvedených ulicích je realizováno na základě výběru architekta projektu (svítidla, stožáry i výložníky) a dále na základě světelně technického výpočtu pro osvětlení ulic (počet, rozmístění, výška atd.). Svítidla z ul. Nová se již nevyrábí, pro osvětlení ulic v centru města jsou vybraná svítidla, která se nyní nově osazují v ul. Šaffova. Od příštího roku začne výměna svítidel ve městě pomocí dotace Efekt.

Studii úprav ul. Haškova a Erbenova zpracovala renomovaná dopravně inženýrská kancelář – město požadovalo variantní řešení zejména z důvodu výběru dopravního řešení rezidenty právě i Vámi popsaných důvodů.

Dále Vám, pane Veselý, sděluji, že v dlouhodobějším plánu oprav chodníků a komunikací je zahrnuta i oprava Vámi zmiňovaného chodníku.

K rozvodně podotýkám, že není ve vlastnictví města. Město tedy nemělo moc možností ovlivnit vzhled nových budov v areálu rozvodny – jedná se spíše o funkční záležitost z důvodu městem požadovaného zvýšení kapacity elektřiny.

Řešení Vámi zmiňovaných ulic je záležitostí architekta, který je autorem architektonické podoby náměstí i všech již zrekonstruovaných ulic v centru a je tím zaručena jakási kontinuita konečné podoby ulic. To, že na to máte svůj názor, je jistě v pořádku.

S návrhem provedení komunikací a zpevněných ploch v lok. Bezručova přišel projektant, který na to má patřičnou odbornost (je autorizovaným inženýrem v oboru dopravní stavby) i praxi. Lokalita Bezručova je řešena jako obytná zóna – navrhování obytných zón má svá specifika. Toto řešení schválily všechny relevantní dotčené orgány státní správy a vlastní řešení I. etapy lokality bylo projednáno s většinou v té době známých budoucích vlastníků pozemků v lokalitě.

Ještě jednou Vám děkuji za Vaše dotazy a jsem s pozdravem

 

Jaroslav Martinů

starosta

Info

Autor otázky:  Roman Veselý
Odpovídal(a):  Jaroslav Martinů
Datum otázky:  10/2/2018 1:12:51 AM
Datum odpovědi:  10/8/2018 1:22:15 PM

Právě procházíte:

Úvod | Ptejte se... | Odpověď