Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Ptejte se...

OtázkaDobrý den, pane Martinů, píši ohledně Synského rybníku. Mám pocit, že si naše společnost pomalu zvyká na přítomnost odpadků. Jako by to byla součást naší doby. Vím, že se ve městě uklízí a někde je to opravdu vidět, ale nebylo by vhodné po vypuštění vody rybník před opětovným napuštěním vyčistit? Voda v rybníku přibývá a odpadky zůstávají jeho součástí. Přijde mi to škoda, protože to jsou věci, které se v přírodě nerozloží a dokud je člověk nesebere, budou tam. S naší rodinou odpadky pravidelně sbíráme a vedeme děti k úctě k přírodě, ale jak jim tohle mám vysvětlit? Předem děkuji za odpověď Andrea Chmelová
Odpověd

Vážená a milá paní Andreo,

děkuji Vám za upozornění a především za připomenutí úklidu Synského rybníku před jeho opětovným napuštěním.

Dovolte mi, ale též i napsat, že čistota Synského rybníku vyžaduje celoroční poctivý přístup a ve své podstatě se jedná o nikdy nekončící starost. Důvodem je několik skutečností, část odpadků je neustále přinášená přítokem  Bílého potoka, část odpadků se do rybníka dostává neukázněností návštěvníků parku a v neposlední řadě po každém silnějším větru dochází k pádu ulámaných větví ze stromů.Takto se to děje s malou nadsázkou od nepaměti.

Osobně jsem se na čištění Synského rybníka podílel nespočetněkrát. Již od svých 10 let jsem se jako mladý rybář mnohokrát  úklidu zúčastnil a to často i s Vaším otcem, který z pozice rybáře také osobně mnohdy pomohl.

Nicméně tato práce vyžaduje téměř permanentní nasazení a tak bylo nutné do této činnosti v posledních letech zapojit i naši organizaci T.E.S. s.r.o..  Mám za to, že i celková čistota rybníku se v posledních letech výrazně zlepšila a je samozřejmě naším úkolem a povinností v této činnosti pokračovat se snahou docílit ještě vyšší úrovně.

Ano, vážená paní Chmelová, okamžitě budu iniciovat opětovně vyčištění. Mým velkým přáním je též sehnat dotaci a provést zásadní odbahnění a opravu zdi kolem celého rybníku. Velkým problémem je i skutečnost každoročního velkého spadu listí, které se do rybníku dostává, a ze kterého se tvoří nemalá část rybničního bahna. Věřím, že se shodneme, že na takto finančně náročnou akci je nezbytné aktivně hledat peníze i mimo          náš omezený poličský rozpočet. Přejme si, ať se nám to v příštích letech podaří a náš rybník bude důstojnou chloubou našeho města.

Na závěr Vám milá paní Andreo velmi děkuji za Váš přístup a též i za snahu vést své děti k zodpovědnému přístupu a úctě k přírodě. Věřte, že i já se o to snažím. Naším společným cílem musí být prohlubování tohoto vědomí, a to obecně. Rád bych se dožil doby, kdy bude celkem přirozeným jevem, že i chodec na ulici, náměstí, případně v parku sebere na zemi pohozený papír. Dobře vím, že to takto v některých evropských státech funguje a mělo by to být i naším cílem.

Ještě jednou děkuji a jsem s pozdravem

 

Jaroslav Martinů, starosta

 

Info

Autor otázky:  Andrea Chmelová
Odpovídal(a):  Jaroslav Martinů
Datum otázky:  11/9/2018 8:09:08 AM
Datum odpovědi:  11/27/2018 12:38:40 PM

Právě procházíte:

Úvod | Ptejte se... | Odpověď