Statut a Jednací řád Bezpečnostní rady obce s rozšířenou působností Polička
Statut Bezpečnostní rady obce s rozšířenou působností
P O L I Č K A
V souladu s ustanovením § 103 odst. 4 písm. h) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů, ustanovením § 18 odst. 2 písm. a) a § 24 odst. 3 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „krizový zákon“) a ustanovením § 6 a 7 nařízení vlády č. 462/2000 Sb., k provedení § 27 odst. 8 a § 28 odst. 5 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
vydávám
Statut
Bezpečnostní rady obce s rozšířenou působností
P O L I Č K A
Článek 1
Úvodní ustanovení
Bezpečnostní rada obce s rozšířenou působností Polička (dále jen "bezpečnostní rada") je zřízena v souladu s ustanovením § 18 odst. 2 písm. a) a § 24 odst. 3 krizového zákona, jako poradní orgán starosty obce s rozšířenou působností pro přípravu na krizové situace ve správním obvodu obce s rozšířenou působností.
Funkční období členů bezpečnostní rady je shodné s funkčním obdobím obecní samosprávy. Členství v bezpečnostní radě končí také ukončením výkonu funkce, pracovního nebo služebního poměru člena bezpečnostní rady.
Bezpečnostní radu svolává předseda bezpečnostní rady podle plánu práce na kalendářní rok (dále jen "pracovní plán") a to nejméně jedenkrát ročně nebo v případě naléhavé potřeby mimořádně na základě žádosti člena bezpečnostní rady.
Členy bezpečnostní rady na pokyn předsedy bezpečnostní rady vyrozumívá tajemník bezpečnostní rady, pokud předseda bezpečnostní rady nerozhodne jinak.
Článek 2
Obsah činnosti bezpečnostní rady
Bezpečnostní rada projednává a posuzuje:
přehled možných zdrojů rizik a analýzu ohrožení ve správním obvodu obce s rozšířenou působností,
stav připravenosti správního obvodu obce s rozšířenou působností na řešení mimořádných událostí nebo krizových situací;
krizový plán obce s rozšířenou působností,
vnější havarijní plán, pokud je schvalován starostou obce s rozšířenou působností,
finanční zabezpečení připravenosti obce s rozšířenou působností na mimořádné události nebo krizové situace a jejich řešení ve správním obvodu obce s rozšířenou působností,
stav připravenosti složek integrovaného záchranného systému dislokovaných ve správním obvodu obce s rozšířenou působností,
způsob seznámení obcí, právnických a fyzických osob s charakterem možného ohrožení ve správním obvodu obce s rozšířenou působností, s připravenými krizovými opatřeními a se způsobem jejich provedení,
návrh ročního plánu kontrol prováděných v rámci prověřování krizové připravenosti kraje u obcí ve správním obvodu obce s rozšířenou působností a závěrů těchto kontrol,
návrh ročního plánu cvičení složek integrovaného záchranného systému a orgánů krizového řízení ve správním obvodu obce s rozšířenou působností,
závěrečnou zprávu o hodnocení krizové situace v rámci správního obvodu obce s rozšířenou působností, přijatých opatřeních a návrh způsobu odstranění zjištěných nedostatků,
další dokumenty a záležitosti související s připraveností správního obvodu obce s rozšířenou působností na krizové situace a jejich řešení.
Pracovní plán na kalendářní rok projednává bezpečnostní rada a schvaluje předseda bezpečnostní rady.
Článek 3
Složení bezpečnostní rady
Bezpečnostní rada má nejvýše 8 členů.
Předsedou bezpečnostní je starosta obce s rozšířenou působností, který písemně jmenuje a odvolává její členy.
Složení bezpečnostní rady:
předseda – starosta,
místopředseda - místostarosta,
člen - tajemník Městského úřadu Polička,
člen – příslušník Policie České republiky určený ředitelem Krajského ředitelství policie Pardubického kraje,
člen - příslušník Hasičského záchranného sboru České republiky určený ředitelem Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje,
člen – velitel výjezdové jednotky SDH JPO II Polička,
člen a tajemník – pracovník oddělení krizového řízení Městského úřadu Polička.
Jmenné složení, včetně údajů nezbytných pro spojení, je uvedeno v neveřejné Příloze č.1, za aktualizaci zodpovídá tajemník bezpečnostní rady.
Článek 4
Tajemník bezpečnostní rady
Činnost bezpečnostní rady zabezpečuje tajemník bezpečnostní rady, který plní i úkoly pracoviště krizového řízení dle ustanovení § 19 odst. 2) krizového zákona.
Náklady na činnost bezpečnostní rady jsou hrazeny z vlastního rozpočtu města.
Tajemník bezpečnostní rady:
informuje předsedu bezpečnostní rady o vzniku závažné mimořádné události nebo krizové situace ve správním obvodu obce s rozšířenou působností, nebo pokud by tato mohla mít vliv na bezpečnost, a o jejím dalším průběhu;
shromažďuje podklady a informace potřebné pro činnost bezpečnostní rady;
administrativně a organizačně zabezpečuje činnost bezpečnostní rady;
ve spolupráci se členy bezpečnostní rady sestavuje návrh pracovního plánu bezpečnostní rady na kalendářní rok;
sestavuje návrh konkrétního programu jednání bezpečnostní rady;
zabezpečuje evidenci úkolů, uložených usneseními bezpečnostní rady, zajišťuje jejich kontrolu; o stavu plnění uložených úkolů pravidelně informuje předsedu bezpečnostní rady;
odpovídá za včasné rozeslání pozvánek a podkladů účastníkům jednání bezpečnostní rady;
zajišťuje na základě pokynů předsedy bezpečnostní rady přizvání dalších osob na jednání bezpečnostní rady;
zajišťuje úkoly týkající se bezpečnostní rady v oblasti ochrany utajovaných informací a režimu evidence, manipulace a ukládání dokumentů obsahujících zvláštní skutečnosti;
vede evidenci písemností bezpečnostní rady a evidenci písemných a zvukových záznamů z jednání bezpečnostní rady.
Článek 5
Jednací řád bezpečnostní rady
Jednání bezpečnostní rady je neveřejné, pokud její předseda nerozhodne jinak.
Jednání bezpečnostní rady řídí předseda bezpečnostní rady. V nepřítomnosti předsedy bezpečnostní rady řídí jednání její místopředseda nebo člen, kterého předseda bezpečnostní rady pověřil.
Informace z jednání bezpečnostní rady se pro veřejnost a sdělovací prostředky poskytují v rozsahu, který schválí předseda bezpečnostní rady, případně tajemník bezpečnostní rady. Informace poskytuje zpravidla předseda bezpečnostní rady nebo tajemník bezpečnostní rady, který odpovídá i za uveřejňování informací z jednání na internetových stránkách města.
Písemné materiály pro pravidelné jednání bezpečnostní rady (dále jen "podklady") zpracovávají podle pracovního plánu její členové nebo osoby, které k tomu vyzve předseda bezpečnostní rady (dále jen „předkladatel“).
Podklady doručí tajemníkovi bezpečnostní rady překladatel v jednom kompletním listinném výtisku vlastnoručně podepsaném předkladatelem a zpracovatelem a současně i v elektronické podobě nejpozději 10 dnů před plánovaným jednáním.
Pozvánku na jednání bezpečnostní rady a kompletní podkladové materiály v elektronické (listinné) podobě rozesílá tajemník bezpečnostní rady všem členům bezpečnostní rady nejméně 7 dnů před vlastním jednáním. Přizvaným účastníkům se zasílají podklady pouze k bodům jednání, ke kterým jsou přizváni, pokud předseda bezpečnostní rady nerozhodne jinak.
Jestliže je bezpečnostní rada svolána k řešení naléhavých úkolů a hrozí-li nebezpečí z prodlení, mohou být podklady v listinné podobě předkládány přímo na jednání a nebo jsou předkladatelem vysloveny ústně.
Předseda bezpečnostní rady může na jednání bezpečnostní rady přizvat zaměstnance obce zařazené do městského úřadu, zástupce správních úřadů, obcí, podnikajících právnických nebo fyzických osob, občanských sdružení, odborníky z hlediska projednávané problematiky, případně další osoby. Pokud se jednání účastní tyto další osoby, jsou přítomny jen na jednání k bodu, který se jich týká, pokud předseda bezpečnostní rady nerozhodne jinak.
Zpracování zápisu z jednání bezpečnostní rady v listinné podobě zajišťuje zpravidla tajemník bezpečnostní rady.
Zápis obsahuje vždy:
datum, čas a místo zahájení jednání a čas ukončení jednání;
program jednání;
záznam o účasti na jednání ve formě prezenční listiny;
stručný záznam přednesených ústních informací, návrhů a doporučení;
stručný záznam z diskuze k projednávaným bodům programu;
způsob vypořádání přednesených připomínek;
usnesení k projednávaným bodům programu;
podpisy předsedy bezpečnostní rady a tajemníka bezpečnostní rady.
Zápis v elektronické (listinné) podobě rozesílá tajemník bezpečnostní rady všem členům bezpečnostní rady a dalším účastníkům jednání do 15 dnů ode dne jednání.
Zvukový záznam z jednání bezpečnostní rady, pokud byl pořízen, je uložen u tajemníka bezpečnostní rady a je neveřejný.
Článek 6
Závěrečná ustanovení
Statut Bezpečnostní rady obce s rozšířenou působností Polička byl projednán a schválen usnesením bezpečnostní rady dne 22. 12. 2011. Nabývá účinnosti dnem 23. 12. 2011.
Tímto se ruší Statut Bezpečnostní rady města Poličky ze dne 9. 11. 2006.
Veškeré písemnosti související s jednáním bezpečnostní rady se evidují v samostatném jednacím protokolu a ukládají odděleně od ostatních písemností Městského úřadu Polička a mimo elektronickou evidenci vedenou v informačním systému spisové služby.
……………………………….
starosta Jaroslav Martinů