Město Polička

obrázek

Polička žila filmem a Bohuslavem Martinů

Polička žila filmem a Bohuslavem Martinů

Poslední květnové dny patřily v Poličce Bohuslavu Martinů, České televizi a všem, kteří se nadšeně účastnili natáčení filmu Můj život s Bohuslavem Martinů. Režisér filmu a spoluautor scénáře Jakub Sommer se pro film inspiroval stejnojmennou knihou skladatelovy manželky Charlotty. Film vzniká v České televizi v koprodukci s rakouskou televizí ORF a Nadací Bohuslava Martinů. Roli Bohuslava Martinů hraje Petr Stach.

V rodném městě skladatele filmaři natáčeli scény z jeho dětství, tedy léta 1897 – 1905, a také závěr celého filmu (70. léta), kdy po přenesení ostatků Martinů do Poličky vzniká jakási pieta na hřbitově, u hrobu Martinů.  S filmaři jsme se mohli potkat v lokacích poličského náměstí, u hradeb, v rodné světničce na věži kostela sv. Jakuba, ve třídě B. Martinů v poličském muzeu, na hřbitově sv. Michaela, v lesoparku Liboháj.  Některé scény byly natáčeny i v okolí Poličky, např. v Telecím u řeky Svratky. Zde Petr Stach musel absolvovat záběr v ledové řece a nutno dodat, že teploty se pohybovaly max. okolo deseti stupňů. Ve filmu si zahrálo více než 40 komparzistů, zejména našich ochotníků. Jmenujme alespoň jednoho z nich. Roli ševcovského pomocníka „dědy“ ve věži kostela sv. Jakuba dostal významný poličský režisér a herec Ladislav Vrabec.

Pocity z nového filmu a natáčení vyjadřuje Ellen Erbesová: „Myslím, že vzniká mimořádné dílo s moderním, intelektuálním a uměleckým pojetím. Talentovaný režisér Jakub Sommer se obklopil precizním tvůrčím týmem. Natáčení v Poličce a okolí se neslo v příjemné atmosféře a i ten „nejposlednější“ komparzista měl pocit, že je ten nejdůležitější. Poličští „herci“ byli rádi, že se mohli podílet na filmu, který oslavuje genialitu Bohuslava Martinů.“

A jak hodnotí natáčení další z komparzistů, který natáčel scény u řeky Svratky? „Před konkurzem do filmu jsme byli všichni nervózní, nevěděli jsme, co nás čeká. Při konkurzu jsme museli říct něco o sobě a také zaimprovizovat malou scénku na určité téma a nervozita z nás okamžitě spadla, cítili jsme se díky přítomnému štábu v pohodě a naprosto přirozeně. A taková pohodová a moc příjemná atmosféra provázela i natáčení. Natáčel jsem venku u řeky Svratky. Mám vtipnou vzpomínku na Petra Stacha, který téměř 2 hodiny strávil venku u řeky v pyžamu a pantoflích (točila se snová scéna). Bylo moc příjemné s ním natáčet. Moc pěknou atmosféru udělala i herečka Anička Fialová. A pan režisér byl velký sympaťák a vše nám krásně vysvětlil a skvěle nás natáčením vedl. Obdivuji, co lidí za natáčením stojí a že i přes takové množství lidí vše dobře fungovalo a všichni byli moc milí a v klidu. Moc děkuji za tuto skvělou zkušenost a příležitost, užil jsem si to!“ komentuje Štěpán Pejchar.

Z Poličky se celý štáb přesouvá k závěrečnému natáčení do Francie.

Slavnostní premiéra filmu proběhne v rámci 58. ročníku Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha 24. září 2021. A prozradit s velkou radostí můžeme i to, že druhá slavnostní premiéra se uskuteční začátkem října v rodném městě Bohuslava Martinů, v Poličce!

Naděžda Šauerová, tisková  mluvčí města