Město Polička

Dobře míněná pomoc na Ukrajině – nejskvělejší tým!

Bez vašich darů bychom nemohli podnikat humanitární jízdy!

Formality a byrokracie - nemáme to rádi, ale je to nutné!

JAK VZNIKLA SBÍRKA? Zavolal Lulejš z klubu, že chce udělat sbírku a my z Pontopolisu se nabídli, že pomůžeme. Říkali jsme si, že směrovat pomoc na konkrétní místa je v tu chvíli opravdově účinné. Rozhodli jsme se navázat kontakty prostřednictvím lidí, kteří na Ukrajině už jsou, využít jejich znalosti a zjistit, kde přesně  je pomoc potřeba. V tento čas pro nás platilo „Kdo rychle dává, dvakrát dává“. A tak se stalo, že jsme byli první, kdo v regionu zahájil sbírku.

KONKRÉTNÍ POMOC - Pontopolisí Eliška díky kontaktům z její práce zjistila, že městečko Beregovo, potřebuje nezbytně pomoc. Ve stejné době začal v tomto městě fungovat Červený kříž z Maďarska. Spojili jsme se s nimi a začali pracovat na formalitách. Nutné byly dokumenty jako sepsání smlouvy mezi aktéry, vyžadující i osobní údaje o řidičích, SPZ aut, která pojedou za hranice včetně seznamu věcí, které povezeme. Vše podepsané za ukrajinskou stranu i za nás. K tomu využíváme mail a sken. Pak se nám ozvali Vyskočilovi, kteří mají kamaráda na univerzitě v Mukachevu, že tam prý nic nemají a rozjela se další komunikace a domluvy.

LULU/LULEJŠ – Lukáš je hlavní koordinátor všech jízd na Ukrajinu. Domlouvá, kdo a kdy pojede, co naloží, jak a kdy. Jedná se o nejzodpovědnější roli v celém řetězci. Lukáš byl i první, kdo na Ukrajinu vyrazil a je to fakt „dost dobrej“ kápo! Až budete v klubu, pozvěte ho na panáka.

MY Z PONTOPOLISU - řešíme papíry, aby auto mohlo v klidu projet hranice a vše bylo legální. Pontopolis prostě šlape, sešlo se zde několik lidí, aniž by jim někdo volal a nabídli svou pomoc. První dny sbírky byly velmi náročné. Lidé přinesli spoustu a všeho. Lidé chodí a ptají se, co je zrovna potřeba. Přijímáme věci, třídíme, přerovnáváme, pohovoříme i s dárci, je dobré předat informace i osobně, je o to zájem. Naší neodmyslitelnou oporou na místě je Iva Bartůšková hned odvedle z prodejny Fantasie, skvělá vůdkyně, „kryje nám záda“, když nestíháme! Ví kam co patří, ví co a jak má být. Děkujeme Ivo.

NEPŘEKONATELNÝ KLUB - mezi tím vytrvale funguje i Divadelní klub, kde probíhá sbírka také. Je tam totiž Klára, jindy běžně za barem, která stíhá jezdit do práce i v době, kdy tam normálně nebývá, přijímá se svými kamarádkami věci do sbírky, třídí je a rovná. Ba co víc, dává na Fejsbůk příspěvky, i v tom je báječná! U všeho asistuje Diego, je zde každý den, přijímá vaše dary a je značně nervózní z celé situace, protože Ukrajina je jeho druhý domov.

INFORMACE A SPOLUPRÁCE - předávání informací funguje skvěle. Na fejsbuk píšeme, co je aktuálně potřeba, sdílíme průběh cest a výsledky. Chceme, abyste věděli, kam putují vaše věcné i finanční dary. Chceme, abyste viděli, že dary dovážíme tam, kam patří. A že vaše finance slouží na úhradu dopravy. Našim dobrovolníkům každý den vaří Margita, posílá velikánské dobroty, řízky, lívance, polévky apod., vaří pro všechny v Klubu i v Pontopolisu. Kontakt s námi navázalo město Polička a jeho odbory. Těšíme se z toho, že se postupně vše propojuje.

Do sbírky se zapojili i poličští skauti a chodí pomáhat vybírat materiální pomoc a třídit do krabic.

NENÍ MALÝCH SBÍREK – stále cítíme a víme, že je potřeba dostat pomoc adresně a do menších míst a měst, kam se pomoc těžko dostává. To, že vyjede auto z Poličky a za cca 10 hodin doveze do místa na Ukrajině pomoc v podobě přikrývek, jídla a hygienických potřeb, je teď naprosto zásadní.  Nejsme organizace, které dokážou přerozdělovat milióny, i přesto si stojíme za tím, že naše pomoc je účinná, profesionální a legální. V televizi se často mluví o koordinaci pomoci, někdy říkají, že té materiální pomoci je dost. Může tak vzniknou dojem, že jen „velké sbírky“ mají smysl. Za nás jsou důležité obě formy. Zůstáváme v kontaktu přímo s institucemi a konkrétními místy na Ukrajině a tak víme, co je potřeba a kam to právě teď dovézt.

Petra Jílková, Pontopolis z.s.

Dne 5.3. 2022 v Poličce