Naučná stezka je dlouhá zhruba 10 km a po její trase je rozmístěno 15 tabulí. Značená cesta je okružní, začíná vPoličce pod Tylovým domem a je možné ji procházet oběma směry. Pro většinu návštěvníků je příjemné, že si mohou trasu rozdělit na kratší úseky.
Na každé tabuli na stanovištích lze najít několik společných prvků, které pomáhají vorientaci, umocňují aposilují vnímání celého obsahu.
Lesní prostředí se v posledních letech stává stále častějimístem relaxace, turistického vyžití a často i sebevzdělávání. Les již není chápán pouze jako „továrna na dřevo“, ale podporovány jsou i jeho ostatní, tzv. mimoprodukční funkce.
Město Polička se může pyšnit opravdu rozsáhlým lesním majetkem, který svou rozlohou sahá ze Žďárských vrchů až k samotným zemským hranicím s Moravou.
Členitý terén, rozmanitá druhová skladba porostů, udržovaná síť lesních cest, zajímavé kulturní a přírodní památky - to vše lze ve zdejších porostech najít.
Cílem projektu „Posílení rekreační funkce lesů a usměrnění turismu v lesích města Poličky“ bylo ukázat návštěvníkům lesa přírodně i kulturně hodnotná místa, seznámit je s problematikou vlastního lesnického hospodaření a s funkcí lesa v krajině, účelně usměrnit jejich pohyb a vést je i k ochraně přírodního bohatství.
V rámci projektu bylo zřízeno celkem 10 stanovišť, které byly rozděleny do dvou velkých turistických okruhů – Turistický okruh „Poličsko“ a Turistický okruh „Svojanovsko“.
Turistický okruh „Poličsko“
spadá do katastrů obcí Borová, Pustá Rybná, Oldřiš a Telecí. Zahrnuje celkem 5 stanovišť názorně vyznačených na jednotlivých informačních tabulích.
Stanoviště č. 1: Vítáme Vás v našich lesích
Lokalizace: odbočení vlevo před železničním přejezdem ze silnice I. třídy č. 34 Borová – Hlinsko, směr Žižkov. Informační tabule je umístěna před rozsáhlým komplexem lesních porostů, oblast spadá do III. zóny CHKO Žďárské vrchy. Jedná se o nejrozsáhlejší komplex lesních porostů ve správě města Poličky. Tabule podává informace o CHKO a městském majetku, doplňkem je letecký snímek oblasti, barevné fotografie a turistická mapka s vyznačenými stanovišti.
Stanoviště č. 2: Žižkov
Lokalizace: pokračování po lesní odvozní cestě ze stanoviště č.1. Jedná se o turisticky zajímavou křižovatku lesních cest (směry Borová, Pustá Kamenice, Pustá Rybná). Lokalita je nejvýše položenou oblastí celých městských lesů Polička. Informační tabule nabízí poučné informace o vlastním lesnickém hospodaření (lesní školkařství, přirozené obnovy lesních porostů, imisní škody apod.), náplní jsou barevné fotografie a turistická mapka. K odpočinku slouží i lavička.
Stanoviště č. 3: Lesnický úsek Telecí
Lokalizace: z obce Telecí odbočka na cyklotrasu 4101 – lesní cesta směr Maděra. Stanoviště spadá do II. zóny CHKO Žďárské vrch, leží v křižovatce lesních odvozních cest ve směrech Telecí, Březiny a Spělkov. Návštěvník lesa je seznámen s problematikou lesnického hospodaření v zájmovém území, zvýšená pozornost je věnována pěstování melioračních dřevin (buk lesní, jedle bělokorá). Zajímavostí je mapka původní dřevinné skladby porostů z roku 1804.
Stanoviště č. 4: Kudy teče Svratka
Lokalizace: pokračování vlevo po lesní odvozní cestě ze stanoviště č.3 k údolí řeky Svratky. Přírodně hodnotná lokalita v údolí řeky Svratky. Tabule podává informace o řece Svratce, zajímavých přírodních památkách a památných stromech v okolí. Stanoviště je vybaveno lavičkou a směrovými šipkami.
Stanoviště č. 5: Retenční nádrž Královec
Lokalizace: značená odbočka doprava ze silnice I. třídy č. 34 Polička – Borová, směr Královec. Tabule seznamuje návštěvníky s okolním lesním majetkem města Poličky a podává informace o samotné retenční nádrži. Pro odpočinek slouží lavička s výhledem na vodní plochu.
Turistický okruh „Svojanovsko“
přivádí návštěvníky do přírodního parku Údolí Křetínky. Okruh zahrnuje celkem 5 stanovišť, jejichž poloha je opět názorně vyznačena na informačních tabulích.
Stanoviště č. 6 Introdukované dřeviny v lesním hospodářství
Lokalizace: značená odbočka vlevo (Městské lesy Polička, lesnický úsek Svojanov) v lesním porostu ze silnice III. třídy Rohozná – Radiměř. Lesnicky hodnotná lokalita s přirozenými obnovami smrkových porostů. Tabule je instalována u mohutného exempláře douglasky tisolisté. Návštěvník je podrobně seznámen s možnostmi výsadeb introdukovaných dřevin v lesním hospodářství, tabule je obohacena barevnými fotografiemi.
Stanoviště č. 7 Listnaté dřeviny v lesním ekosystému
Lokalizace: z obce Rohozná odbočka na cyklotrasu 4104 – lesní cesta na hrad Svojanov. Informační tabule je osazena u skupiny vzrostlých stromů buku lesního. Jde o poslední pozůstatky původního jedlobukového lesa v dané lokalitě. Návštěvník získá informace o listnatých dřevinách a jejich významu v lesním ekosystému, o způsobech obnovy a výchovy lesních porostů v běžném lesnickém provozu. Textová část je doplněna vhodnými barevnými fotografiemi.
Stanoviště č. 8 Městské lesy Polička a přírodní park Údolí Křetínky
Lokalizace: značená odbočka „Boží muka“ z hradu Svojanov. V místě instalace tabule je křižovatka turistických tras (Starý Svojanov, Rohozná, hrad Svojanov, Dolní Lhota). Textová část tabule je věnována informacím o PP Údolí Křetínky, seznamuje i s okolními významnými krajinnými prvky a s obecnými informacemi o lesním majetku města Poličky. Zajímavostí je i letecký snímek přírodního parku.
Stanoviště č. 9 Hospodaření v lesích zvláštního určení
Lokalizace: značená odbočka „Přírodní lokalita Kaviny“ ze silnice II. třídy č. 365 Svojanov – Dolní Lhota. Ekologicky hodnotná a silně exponovaná lokalita v PP Údolí Křetínky. Tabule je osazena v údolí Kavinského potoka při turistické stezce k obci Kněževes. Zájemcům jsou podávány informace o praktickém hospodaření
v lesích zvláštního určení, pozornost je věnována i místním přírodním památkám (přírodní památka Kaviny, přírodní památka V Jezdinách).
Stanoviště č. 10 Hradisko Kněževes
Lokalizace: značená odbočka ze stanoviště č.9 Turisté jsou přivedeni na místo hradiska Kněževes, jehož historie je úzce spjatá s hradem Svojanovem. Ze stanoviště je možné pokračovat i na další okolní zříceniny hradů (Louka, Zubštejn, Pyšolec, Aueršperk ). Poloha zřícenin je vyznačena na mapce.
Přírodní zajímavosti
Náročnost trasy: pro zdatnější turisty
Délka trasy: 30 km
Způsob dopravy: vlakem: Polička - Čachnov, Oldříš - Polička
Přírodní zajímavosti: skály - Devět skal, Lisovská skála, Malinská skála, Dráteníčky, Čtyři palice; Milovský rybník, Drašarova lípa
Místa občerstvení: Svratka, Blatiny, Milovy, Březiny, Pustá Rybná, Oldříš
Koupání: Svratka, Milovský rybník,
Z vlakového nádraží v Čachnově se vydáte po žluté značce do Svratky, horského městečka s typickými horáckými chalupami. Ze Svratky pokračujte stále po žluté až k nejvyššímu skalnímu vrchu Žďárských vrchů Devět skal (836 m. n. m.). Z vrcholu je překrásný pohled do okolí a údolí řeky Svratky. Odtud Vás žlutá značka zavede na rozcestí Pod Lisovskou skalou, kde přejdete na značku červenou. Ta Vás povede přes Lisovskou a Malinskou skálu (chráněné přírodní výtvory) na Dráteníčky (skála s nepravými jeskyněmi a s povolenou cvičnou horolezeckou činností). Přes osadu Blatiny se vydejte k Milovskému rybníku. Tady si můžete odpočinout a vykoupat se. Z Milov pokračujte po zelené značce na Čtyři palice, jednu z dominant Žďárských vrchů, vrcholové místo s krásným rozhledem po okolí. Skalní vrcholy mají tvary hlav. Zelenou značku sledujte dále přes obec Březiny (dějiště románu spisovatelky T. Novákové "Drašar") kolem 500 let staré Luňáčkovy lípy a lípy Drašarovy do Pusté Rybné. K poslednímu výstupu na Lucký vrch Vás doprovodí červená značka, po zelené pak z Luckého vrchu sestoupíte do Oldříše k vytouženému vlaku, který Vás dopraví do Poličky.
Na Lucký vrch a k Lukasově lípě - celodenní výlet
Náročnost trasy: vhodné pro rodinu s dětmi, trasa vede po značených lesních a polních cestách
Délka trasy: 20 km
Výchozí bod: Polička, Palackého náměstí
Zajímavosti na trase: přírodní památka Ve Žlebině, Lucký vrch, Lukasova lípa, zvonice v Telecím
Místa občerstvení: Telecí
Známěstí vyjděte po červené turistické značce Šaffovou a následně Starohradskou ulicí ke křižovatce u čerpací stanice. Zde odbočte doleva, podél centrálního hřbitova a řadových domků vás značka vyvede z města. Odtud již půjdete po polní cestě kolem Aiglova lomu až do obce Sádek. Dále vás červená značka zavede kopcovitým terénem k osadě Přibylov s přírodní památkou Ve Žlebině – rašelinné louky s výskytem vzácných a chráněných rostlin. Vystoupejte až na Lucký vrch – místo s dalekým rozhledem a jedním z nejhezčích výhledů do údolí řeky Svratky – a odtud odbočte na žlutou turistickou značku, která vás přivede do Telecího k Lukásově lípě – jedné z nejstarších lip v ČR (přes 700 let stará), v jejím vykotlaném kmeni si údajně starý hluchý písmák opisoval a prozpěvoval žalmy. Od zpívající lípy se vracejte po zelené značce do obce Sádek a přes Kamenec až do Poličky.