Město Polička

V Poličce začíná Mime Fest

15.9.2014

Tisková zpráva

V Poličce začíná Mime Fest – nabídne humor i drama, klasiku i nový cirkus, operu, evropské premiéry, představení pro děti a hlavně pantomimu.

Desítky mimů z celého světa odehrají představení o problémech dnešní doby, diváky pobaví i rozpláčou. Během festivalového týdne vystoupí přední performeři z Česka, Polska, Německa, Ekvádoru a Egypta. Součástí Mime Festu jsou i představení pro školy, odborné workshopy nebo pantomimický happening.

 

            Třetí ročník jediného festivalu pantomimy v České republice Mime Fest  proběhne od 15. do 20. září ve východočeské Poličce. Tento velký svátek neverbálního divadla odstartují mimové na poličském náměstí v pondělí 15. záři v 15 hodin. Mimové budou svými vtipnými kousky lákat kolemjdoucí k návštěvě festivalu. Večer pak diváky čeká vystoupení mladého českého souboru Mime Prague s představením PŠT!, kde bude k vidění devět krátkých příběhů, které vtipnou formou poukazují na problémy dnešního světa a společnosti. „Ukazujeme lidem jací jsou a oni se tomu ještě smějí,“ říká šéf souboru Radim Vizváry. Diváci se tak mohou těšit například na příběh matky, která si jde vyzvednout dítě do školky ve stylu Jamese Bonda. Jiná etuda pod názvem Okurka a rajče v lednici zase absurdním způsobem poukazuje na plýtvání jídlem.

            Úterní večer nabídne exkurzi do pantomimického umění afrického kontinentu - z Egypta do Poličky přijede soubor El-Ghaba a během svého představení The Mime Show zahraje v evropské premiéře 12 scének.  Úterní program bude pokračovat vystoupením polského souboru Group X, který založili herci ze známého polského Divadla pantomimy Henrika Tomaszewského. V Poličce uvedou černou komedii o bohatých manželech nudících se ve svém luxusu.

            Na své si přijdou i milovníci opery, a to ve středu, kdy se na Mime Festu představí soubor Tichá opera. Ten jako jediný v Česku propojuje operu s pantomimou. Italsky zpívané libreto Život na Měsíci je zde ztvárněno i pantomimicky. Opera se tak stává srozumitelnou pro všechny diváky.

            Čtvrtek 18. září začne v odpoledních hodinách představením českého souboru neslyšících Pantomima S.I. Večer bude opět ve znamení exotiky, tentokrát až z Jižní Ameriky. V Tylově domě vystoupí ekvádorský soubor Teatro del Cielo. „Jsme poprvé v Česku a je to pro nás velké ocenění. Snad diváky potěšíme naším představením plným emocí,“ říká šéf souboru Martin Peňa , který patří ke světové špičce ve svém oboru.

            Páteční večer bude patřit legendárnímu Bolkovi Polívkovi, který přijede se svým úspěšným představením Pro Dámu na balkoně. "Hraju o lásce, životě, ale spíše o jeho temných stránkách a spodních tónech," říká autor o své inscenaci.

            V sobotu pak Mime Fest vyvrcholí tradičním Večerem mimů, kde se představí hvězdy festivalu. Mezi ně patří například Anke Gerber a Oliver Pollak z Německa, El-Ghaba, Boris Hybner,  Radim Vizváry a další.

          

Organizátoři festivalu mysleli i na dětské diváky. V pátek pro střední školy uvede český novocirkusový soubor Bratři v Tricku představení Na Plovárně. Pro základní zahraje polský soubor Pineczka, který v sobotu od 15 hodin odehraje i rodinné představení.

            Kromě workshopů pro účastníky festivalu pod vedením lektorů z celého světa, kterými jsou například Irina Andreeva z Ruska, Finka Taina Mäki-Iso, Katarzyna Śnieżka Sobiszewska z Polska nebo Martin Peňa z Ekvádoru. Jedinečnou příležitost naučit se základy pantomimy bude mít i veřejnost, a to v sobotu od 10 hodin v Tylově domě pod vedením herců ze souboru  Mime Prague.

 

            Mime Fest navazuje na několik málo mezinárodních festivalů mimického divadla konaných v české historii. První se konal v roce 1969 v Praze a poslední v roce 1996 v Kolíně. Cílem festivalu Mime Fest je obnovení zapomenuté slavné éry české pantomimy, pokračování v její tradici a vytvoření platformy pro mimické umění. Usiluje o rehabilitaci téměř zapomenutého oboru, který dnes dokáže překvapit svou moderní podobou.

Letos se Mime Fest bude poprvé konat i v Praze, a to od 17. do 22. října.

 

            Mime Fest byl finančně podpořen Visegrádským fondem, Ministerstvem kultury Ekvádoru, Velvyslanectvím Egyptské arabské republiky v Praze, Ministerstvem kultury Egypta, Česko-německým fondem budoucnosti, Ministerstvem kultury ČR, Státním fondem kultury, Magistrátem hlavního města Prahy, městem Poličkou, Nadací Život umělce, Pardubickým krajem nebo společnostmi MasterCard a CardMag.

 

Organizátoři festivalu Mime Fest:

Pontopolis o.s., Palác Akropolis a Mime Club, o.s.

Více informací o Mime Festu na www.mimefest.cz

 

Více informací a fotografií poskytne tisková mluvčí festivalu Markéta Tauerová

tel. +420 773 606 718

email: pr.mimefest@gmail.com