Občan má právo nahlásit na ohlašovně úřadu adresu, na kterou chce doručovat písemnosti. K tomu je zapotřebí vyplněná žádost s úředně ověřeným podpisem, doručená správnímu orgánu dle místa trvalého pobytu občana. V případě podání žádosti osobně na ohlašovně, stačí tuto žádost podepsat přímo před pracovnicí ohlašovny.
Upozorňujeme, že na doručovací adresu může být uplatněna fikce doručení ve smyslu § 24 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, a proto je důležité nahlásit stejným způsobem i veškeré změny této adresy, popřípadě její zrušení.
Veřejné podniky jako např. taneční zábavy, koncerty, divadelní představení, sportovní akce a soutěže, cirkusy apod., které budou pořádány na veřejném prostranství nebo pod širým nebem na pozemku ve vlastnictví města Poličky doporučujeme ohlásit, a to alespoň 5 dní předem.
Svolavatel je povinen shromáždění oznámit úřadu tak, aby úřad oznámení obdržel alespoň 5 dnů předem.
Upraveno zákonem č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím, ve znění pozdějších předpisů.
Tento formulář umožní vlastníkovi nemovitosti zjistit seznam přihlášených osob k trvalému pobytu na dané adrese objektu. Je zpoplatněn částkou 15,-Kč za první stranu a za každou další 5,-Kč.
Cestovní pas si musí převzít občan starší 15 let osobně nebo může z důvodu zvláštního zřetele hodného převzít cestovní doklad zmocněnec na základě plné moci s úředně ověřeným podpisem zmocnitele.
Nemůže-li se žadatel dostavit osobně na pracoviště správního orgánu příslušného k předání občanského průkazu, může za něj občanský průkaz převzít jeho zmocněnec.
Zmocní-li žadatel k převzetí občanského průkazu jinou osobu, je zmocněnec povinen při převzetí občanského průkazu předložit zvláštní plnou moc s úředně ověřeným podpisem žadatele.
Na písemnou žádost držitele cestovního dokladu ministerstvo nebo obecní úřad obce s rozšířenou působností poskytne údaje, které jsou k jeho osobě vedeny v evidenci cestovních dokladů.
Žádost v listinné podobě je žadatel povinen podepsat před úřední osobou a prokázat svou totožnost občanským průkazem.
Podává-li za držitele občanského průkazu žádost zmocněnec, je povinen předložit zvláštní plnou moc s úředně ověřeným podpisem zmocnitele, pokud občanovi působí zdravotní stav obtíže při hájení práv.
Za osobu starší 18 let, které brání duševní porucha samostatně právně jednat, může podat žádost člen domácnosti, který byl schválen soudem.
Za osobu mladší 15 let žádost podává jeho zákonný zástupce, poručník, opatrovník, pěstoun, osoba, které byl občan mladší 15 let svěřen do osobní péče.
V žádosti se uvedou údaje, které žadatel chce uvést, za poskytnutí údajů se platí správní poplatek ve výši 50 Kč za každou započatou stranu.
Na písemnou žádost držitele občanského průkazu lze poskytnou údaje, které se o něm vedou v evidenci občanských průkazů.
Žádost lze podat pověřenému úřadu nebo ministerstvu. Žádost v listinné podobě je žadatel povinen podepsat před úřední osobou a prokázat svou totožnost občanským průkazem nebo cestovním pasem.
Žádost, která je podávána prostřednictvím držitele poštovní licence, musí být opatřena úředně ověřeným podpisem žadatele.
Podává-li za držitele občanského průkazu žádost zmocněnec, je povinen předložit zvláštní plnou moc s úředně ověřeným podpisem držitele občanského průkazu.
Občan může podat žádost o poskytnutí údajů z informačního systému obyvatel osobně na kterémkoliv úřadě. Nezbytné je vyplnění formuláře žádosti a prokázání totožnosti platným dokladem. Za poskytnutí údajů se hradí správní poplatek ve výši 50Kč za každou i započatou stránku. Tyto údaje z evidence obyvatel lze poskytnout pouze o osobě, které se týkají.
V případě, že je žádost úřadu zaslána v listinné podobě, je vyžadován úředně ověřený podpis žadatele. Za obyvatele může rovněž požádat o poskytnutí údajů zmocněnec na základě zvláštní plné moci s úředně ověřeným podpisem zmocnitele.
Žádost lze podat i prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy, v tomto případě musí občan provést svoji autentizaci pomocí občanského průkazu.
Za obyvatele mladšího 15 let žádá o poskytnutí údajů jeho zákonný zástupce.
Za obyvatele, který má jmenovaného opatrovníka a není způsobilý k jednání, žádá o poskytnutí údajů opatrovník. O poskytnutí údajů může za občana rovněž požádat člen domácnosti, jehož oprávnění k zastupování bylo schválenou soudem.
Na základě písemné žádosti může osoba starší 15 let požádat o zprostředkování kontaktu. Žádost v listinné podobě musí obsahovat úředně ověřený podpis občana; to neplatí v případě, kdy občan podepíše žádost před orgánem příslušným k podání žádosti. Pokud má žádost formu datové zprávy, občan ho po vyplnění podepíše uznávaným elektronickým podpisem nebo dodá prostřednictvím datové schránky.
V žádosti občan uvede:
- jméno, popřípadě jména, příjmení, rodné příjmení
- adresu místa trvalého pobytu
- popřípadě jiné kontaktní údaje a důvod zprostředkování kontaktu
- ke kontaktované osobě občan uvede údaje, podle nichž ji bude možné identifikovat, zpravidla jméno, příjmení, rodné příjmení, datum a místo narození, místo posledního známého pobytu
Žádost lze podat na:
- matričním úřadu
- obecním úřadu obce s rozšířenou působností
- krajském úřadu
- Ministerstvu vnitra ČR.
Zprostředkování kontaktu je zpoplatněno správním poplatkem ve výši 500 Kč za každou kontaktovanou osobu.
Na základě této žádosti zprostředkuje Ministerstvo vnitra kontakt s jiným občanem České republiky uvedeným v žádosti. Uvedený kontakt spočívá v písemném oslovení kontaktované osoby, kdy Ministerstvo vnitra této osobě sdělí kontaktní údaje osoby, která ji hledá.
Upozornění: Ohlašovna evidence obyvatel údaje z evidence obyvatel o jiných osobách sděluje pouze státním orgánům, případně subjektům, které mají na poskytnutí údaje právo určené zákonem. Není proto možné běžně bez použití služby zprostředkování kontaktu sdělovat údaje jiným osobám ať už osobně, telefonicky nebo písemně. Časté dotazy jsou např na. adresy spolužáků nebo příbuzných, se kterými osoba není v kontaktu.